elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

En büyüklerinden biri Türkiye'de !

Dünyanın en büyük gaz motorlu elektrik santralleri arasında gösterilen Çakmaktepe Enerji Santrali, İzmir'in Aliağa ilçesinde üretime başladı.A- A+
05.10.2010 tarihli yazı 5079 kez okunmuştur.

Tam kapasiteyle çalıştığında 350 bin konuta elektrik sağlayacak olan santral, 280 MW güce sahip. Santralde 28 adet Wartsila 20V34SG gaz motoru, 2 adet buhar türbini ilavesi ve kombine çevrim sistemi bulunuyor. Şu anda, mevcut motorlardan altısı çalıştırılıyor.
Diğer motorlar, elektrik iletim hattı tamamlandıktan sonra devreye girecek.
Açılış törenine Finlandiya Türkiye Büyükelçisi Kirşti Eskelinen, santralde ekipmanları kullanılan Finlandiya merkezli VVartsila Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CFO'su Raimo Lind, Wartsila Güç Santralleri Grup Başkanı Vesa Riihim, Çakmaktepe Enerji A.Ş. ve Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan katıldı. Törende konuşan Akkan, beş yıl önce aldıkları yatırım karanını çeşitli firmalarla görüştükten sonra VVartsila ile çalışmaya karar verdiklerini söyledi. Akkan, "Bu haliyle Çakmaktepe'nin orta ölçekli bir enerji santrali olduğunu söyleyebiliriz.

Santralden çıkan buhardan elektrik üreteceğiz. Bunun için de yatırımlarımız var. 30 MW'lık bir buhar türbini kuracağız, aralık ayında devreye girecek." dedi. Enerji konusundaki yatırımlarının Çakmaktepe ile sınırlı olmadığına dikkat çeken Atıl Akkan, özellikle rüzgar ve jeotermal konusunda ciddi yatırımlar planladıklarını vurguladı.
Rüzgar enerjisi konusunda 60 MW gücündeki projeleri için lisans beklediklerini belirten Akkan, jeotermalden enerji üretme çalışmalarının da sürdüğünü»ifade etti. Aydın'da MTA'nın açtığı ihaleye girdiklerini hatırlatan Akkan, "Herkes bize gülüyordu ama Aliağa'da 10,5 milyon dolarlık saha aldık. Buradaki hazırlıklarımız sona erdi, önümüzdeki aylarda kuyuları açacağız. Burada 60 MW'lık üretim hedefimiz var." diye konuştu.
Büyükelçi Eskelinen ise son yıllarda Finlandiya ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin artmaya başladığına dikkat çekti.Enerji Platformu


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.