elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Duvara Monteli Çamaşır Makinası

Evinizin içinde bir çamaşır makinası istiyor, fakat çok fazla yer kaplayacağından endişe mi ediyorsunuz? Electrolux Desig Lab, bu soruna çözüm bulabilmek amacıyla, SHINE adı verilen konsept mini çamaşır makinasını Milan Tasarım Haftası'nda görücüye çıkardı.A- A+
25.07.2010 tarihli yazı 6840 kez okunmuştur.

Birleşmiş Milletler' göre 2050'li yıllara kadar, dünya nüfusunun %74'ünün şehirlerde ve şehre yakın yerlerde yaşaması bekleniyor. Bu da daha fazla alan tasarrufuna ihtiyacımız olacağı anlamına geliyor. Çözüm olarak, Electrolux Tasarım Ekibi Shine adını verdikleri konsept aletleri ürettiler. Electrolux tasarım değerleri olan sadelik ve temizliğe sadık kalacak şekilde bu konseptler sorunsuz şekilde banyo içinde entegre edilebiliyor.

Shine konseptlerinin baş tasarımcısı Levente Szabo, "Tasarımımızı sadece bir çamaşır makinasından ziyade daha çok bir banyo eşyası olarak yapmak istedik." dedi.

Desteksiz ve duvara monteli olmak üzere iki çeşit Shine konsepti mevcut. Desteksiz olan bir banyo lavabosunun altına yerleştirilebilirken diğeri kolay bir şekilde banyo dolabına monte edilebiliyor.

Duvara yerleştirilen model oldukça şık


Fotoğrafta görüldüğü gibi duvara monte edilebilen versiyon, geleneksel bir çamaşır makinasına göre çok ince ve gerçekten de eski zamanlardan kalma hantal makinalar gibi tanınabilir değil. Konseptlerin kapı çevresindeki entegre ışıklar, ortamı aydınlatma ve ürünün arayüzü olma görevini yapmaktalar. Kapının etrafındaki ışık halkası ise hem döngü süresini hem de yıkama evresinin aşamalarını göstermekte.

Electrolux Endüstriyel Tasarım Menajeri ve Fabrika Sorumlusu Calum Armstrong, "Bu sadece güzel bir ambiyans ve aydınlatma yaratmaz, aynı zamanda yıkama döngüsü ile daha duygusal bir bağ kurulmasını sağlar. İskandinav tasarımına sadık olarak, Shine şık ama aynı zamanda fonksiyonel bir biçimde tasarlandı. Kapının üzerinde bulunan küçük ekranda yıkanması gereken giysi türüne bağlı küçük programları seçmek mümkün." diyor.

Desteksiz model bir lavabonun altına rahatlıkla sığabiliyorHer iki model de çamaşır makinasına fazladan bir oda ayrılmaması amacıyla küçük ve dar alanlara entegre edilebilir şekilde tasarlanmış. Duvara monteli olan model, tek bir seferde küçük bir miktar çamaşır yıkama kapasitesine sahip, fakat yıkama başına kullanılan su miktarını da önemli ölçüde azaltmış oluyor.

Şimdilik konsept oldukları için her birinin enerji tüketimi konusunda henüz gerekli bilgiler mevcut değil, bununla birlikte Shine konseptlerinin enerji tasarruflu olması için Electrolux'ten fazladan adımlar atması bekleniyor.Kaynak : ElectroluxDesignLab / InhabitatÇeviri: Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.