elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünyanın En Büyük Açık Deniz Rüzgar Çiftliği Açıldı

Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği Perşembe günü İngiltere kıyılarında açıldı.1.24 milyar dolarlık yatırımla açılan çiftlikte 100 adet rüzgar türbini bulunuyor.A- A+
25.09.2010 tarihli yazı 10551 kez okunmuştur.

"Thanet" adı verilen çiftlikte 100 adet Vestas V90 (3MW) rüzgar türbini bulunuyor. Bu türbinler yılda 200,000 hanenin elektriğini sağlayacak gücü üretebilme kapasitesine sahip.

Güney İngiltere açıklarında yer alan çiftlik, bir önceki İngiliz hükümeti önderliğindeki büyük yenilenebilir enerji girişiminin bir parçası. İsveçli enerji şirketi Vattenfall tarafından kurulan çiftliğe 880 milyon pound civarında (1,38 milyar $) yatırım yapıldı.

Sularının çok rüzgar almasından dolayı İngiltere, rüzgar çiftliği işletmecilerinin gözünde çok cazip bir ülke. Örneğin, İngiltere'de açık denize kurulan bir türbinin Almanya'daki benzerine oranla %50 daha fazla güç ürettiği tahmin ediliyor.

Avrupa Açıkdeniz Rüzgar Endüstrisi'nin verilerine göre, Avrupa çevresinde halen inşaatı devam etmekte olan 16 açık deniz rüzgar çiftliğinin yarısı İngiltere'de bulunuyor.

Rüzgar ve deniz için yenilenebilir enerji endüstrisinde bir ticari grup olan RenewableUK'a göre ise, rüzgar toplamda yaklaşık 3 milyon İngiliz evine enerji sağlayabilir. Maria McCaffery, "Yavaş yavaş önümüzdeki 10 yıl içinde rüzgardan elektrik üretiminin %30 oranında artmasını bekliyoruz." diyor.

Thanet Rüzgar Çiftliği'nin bazı özelliklerine gelince;

En yakın türbin kıyıdan 12 km. açıkta yer alıyor.

Türbinler suyun 20-25 metre altına kadar inebiliyor.

Her türbin 115 metre uzunluğunda.

Türbinler arası mesafe yaklaşık diziler boyunca 500 metre ve diziler arası 800 metre.

Çiftlik 35 kilometre karelik bir alanda kurulu- yaklaşık 4,000 futbol sahasına eşit.Belki de Thanet'in en önemli katkısı, İngiltere'de üretilen toplam rüzgar enerjisini 5 GW'a çıkartmak olacak.

Bununla birlikte Thanet uzun süre dünyanın en büyük operasyonel açık deniz rüzgar çiftliği olarak kalmayacak gibi görünüyor. En geç 2012 veya 2013 yılında kurulacak "London Array" projesi, Thanet'in hemen kuzeyinde elektrik üretmeye başlayacak. 300'den fazla türbin yerleştirilmesinin planlandığı projenin sahipleri, Array'in böylece dünyanın ilk 1 GW açık deniz rüzgar çiftliği haline gelebileceğini belirtiyorlar.Elektrikport / Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.