elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dokunarak değil, seslenerek !

Sesle komut teknolojisi günümüz dokumatik teknolojisinin yerini alabilir. Microsoft'un Speech TEK adlı konferansta yaptığı açıklamaya göre sesle komut teknolojisi geleceği farklı yapıda şekillendirecek.A- A+
08.08.2010 tarihli yazı 1552 kez okunmuştur.

Artık dokunmatik telefonlar, ekranlar ya da tabletler hayatımıza iyiden iyiye girmiş durumda. Peki sinemada ya da televizyonda izlediğimiz bilim-kurgu filmlerinde, gelecekteki teknolojinin tabanı gerçekten dokunmatik mi yoksa konuşma mı?

Microsoft aslında sesle komut verme teknolojisine pek de yabancı değil. 1999 yılından beri bu işin içinde olan Microsoft, bu teknoloji için de yüklü miktarda paralar harcadı. Geçtiğimiz gün yapılan SpeechTEK konferansında Microsoft, konuşma teknolojisiyle ilgili gelecek planlarından biraz bahsetti.

Microsoft'un açıklamalarına göre; sesle komut teknolojisi, cloud platformlarında, arama motorlarında ve öğrenmeye duyarlı algoritmalarda kullanılacak. Bununla beraber firma, arama motorlarının tam olarak konuşma diline uygun olmadığını dile getirdi ve daha çok bazı kelimeleri anlatan terimler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Xbox Kinect ve Windows Phone 7, Microsoft'u ileride konuşma teknolojisiyle neler yapabileceği hakkında bizlere ipuçları verebilir.CHIP


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.