elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

"Doğalgaz faturaları tarih olacak"

Enerji verimliliği sağlayan yoğuşmalı kombilere alternatif geliyor. Son yıllarda ısınma için kullanılan ve enerji tasarrufu nedeniyle yoğun ilgi gören yoğuşmalı kombilere rakip geliyor.A- A+
29.05.2010 tarihli yazı 3513 kez okunmuştur.

Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı'nın yaptığı açıklamaya göre, 3 yıl sonra yoğun bir şekilde kullanılmasını bekledikleri ısı pompası sistemi ile doğalgaz faturaları tarih olacak. Çakmakçı,'3 yıl öncesine kadar kimse yoğuşmalı kombiyi bilmiyordu. Şimdi ise herkes kombi alırken yoğuşmalı olmasını tercih ediyor. İnsanların istekleri değişiyor. 3 yıl sonra da ısı pompası ve geri kazanım cihazı talebi artacak' dedi.

MALİYETİ 4-5 BİN EURO

Isı pompası sistemi hakkında bilgi veren Çakmakçı, 'Sistemi kurmanın maliyeti 4-5 bin euro. Ancak daha sonra ödemediğiniz faturaları düşününce kısa sürede kendini amorti edecek bir sistem' diye konuştu. Enerji verimliliği yönetmeliğini olumlu karşıladıklarını belirten Çakmakçı, yönetmelikle birlikte çevre temizliği açısından olumlu düzenlemeler getireceğini ifade etti.

Yönetmeliğin kendilerini olumsuz etkilemeyeceğini bildiren Çakmakçı, 'Bizim ürün gamımız bu yönetmeliğe uygun. Uygulanmaya başlamasıyla birlikte sektör çok yol katedecek. Yönetmeliğe uyum sağlayan ilerler, sağlayamayan tökezler' dedi.Isı pompası sistemi, elektrik enerjisi ile sıcaklığı bir ortamdan diğer ortama aktaran bir ikilimlendirme sistemidir. Sıcak havalarda soğutma için soğuk havalarda ise ısıtma için kullanılabilen sistem yüksek verimliliği nedeniyle son zamanlarda tercih ediliyor.

Binaları bu yolla ısıtmak %80'in üzerinde yakıt tasarrufu sağlıyor.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.