elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Çevreci Bir Termik Santral Mümkün Mü?

Seattle bazlı bir şirket, fosil yakıtlı enerji santrallerinin emisyonlarını azaltacak ucuz bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Elektrik ile ateşin şeklini kontrol etmek. Kulağa bilim-kurgu senaryosu gibi gelse de MIT teknoloji raporunda olduğu gibi bilim insanları uzun zamandır, elektronların ve iyonların alevin içindeki elektrik alana tepki verdiğini biliyorlardı...A- A+
05.03.2014 tarihli yazı 11878 kez okunmuştur.
ClearSign adlı şirket, fosil yakıtlı enerji santrallerinin emisyonlarını azaltacak ucuz bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Şirket, fosil yakıtlı bir yanma odasında, elektrik alan içeren bir teknikle, alev formunu kontrol edip emisyonları azaltıyor.
 
 


Bu teknoloji gelişmekte olan ülkelerdeki kirliliği azaltmayı sağlayabilir. Çünkü diğer emisyon kontrol sistemlerinden çok daha ucuz. Ayrıca ClearSign, emisyon değerlerinde azaltma yapıldığı gibi güç santrallerinin tükettiği yakıtta da yaklaşık olarak %30 tasarruf sağladığını iddia ediyor. Fakat uzmanlara göre bu rakam abartılı.

Güç santrallerinde oluşan emisyonlar bir  çok problemi beraberinde getiriyor. Örneğin alevin bir kısmında oluşabilecek yüksek sıcaklık nedeniyle NO2 oluşumu gözlenebilir. Benzer bir şekilde yakıt hava oranının düzgün dağılmadan yanması ise bacada kurum oluşturabiliyor.► İlginizi Çekebilir:  ABD’de CO₂ Emisyonları % 11 Azaldı
 

ClearSign yüksek voltajla elektrik alanlar yaratarak yanma alevinde bulunan molekülleri elektriksel güçle işliyor. Bu yöntem hava yakıt karışımını iyileştirebildiği gibi, emisyona neden olan alev içindeki düzensiz dağılan sıcakları yayabiliyor.

Elektrik kullanarak alevi biçimlendirme fikri yıllardır var olmuştu. Fakat konvansiyonel uygulamalar plazma gerektiriyordu ve plazma çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyordu. ClearSign sahip olduğu teknolojinin, güç santrallerinde kullanılan yakıtın sadece %0,1’i ile çalışabileceğini vaat ediyor. Bu teknoloji temelde elektrotları alevde kullanarak çalışıyor. Elektrotlar yüksek voltajlı akımla iyonları hareket ettiriyor,  bu da alev formunu kontrol etmemizi sağlıyor. Pekiyi alev şeklini kontrol etmekle emisyonun ne ilgisi var? Şimdi koca bir termik santral düşünelim. Kazan dairesinde yanan devasa ateşe eğer uygun hava yakıt oranı beslenmedi zaman tam yanma gerçekleşmez ve CO, SOx, uçucu partiküller gibi emisyonlar baca gazıyla atmosfere salınır. Aynı şekilde eğer kazanda homojen dağılmamış olan sıcaklık NO2 emisyonuna neden olacaktır.
California Üniversitesinde mekanik mühendisi olan Prof. Michael Frenklach, “daha önce de elektrik alanla ilgili çalışmalar yapıldığını fakat bu tekniğin etkilerinin ClearSign gibi kanıtlanamadığını” söylüyor.

Ek olarak, bu teknoloji emisyonu azaltarak güç santrallerinin verimliliği artırabilir. Hava-yakıt karışımını iyileştirmek yakıt israfını azaltarak tam yanmanın gerçekleşmesine olanak tanır. Zaten santralde asıl mesele besleme suyunun istenilen bir şekilde buharlaştırıp buhar türbinlerinde kullanılarak enerji üretmektir. Bunun için de düzgün bir yanma ve etkin bir ısı transferi gerekir. Bahsedilen teknik ise tam da bunu gerçekleştiriyor.

 

 
Kaynak:

► ClearSign 

Fatih Dursun


 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.