elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Canlı hücre püskürtmeli yazıcı!

'Bioprinter'la yaralar kapatılabilecek...A- A+
13.04.2010 tarihli yazı 2613 kez okunmuştur.

'Bioprinter'la yaralar kapatılabilecek...

ABD'de geliştirilen ve yazıcıya benzer bir sistemle çalışan makine sayesinde, açık yaralara deri hücreleri püskürtme yöntemiyle (biyoprinting) yara kapatılabilecek.

Fareler üzerinde yapılan deneylerin başarıya ulaşması sonrasında, insanlar üzerinde deneme yapılması için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin izni istenecek.

Hastane yatağında hastanın üzerinde çalışacak makine ile lazer ölçümüyle yaranın ölçüleri ve şekli alınacak , daha sonra da sağlıklı deri hücreleri, bu yara üzerine tatbik edilecek. North Carolina eyaletindeki Wake Forest Üniversitesi'nde bir ekip tarafından geliştirilen makine ile ilgili açıklama yapan araştırmacı Kyle Binder, "Hücreleri yaraların üzerine büyük bir isabetle basabiliyoruz. Belirli hücreleri, olmaları gereken yere koyuyoruz" dedi.

Binder bu yöntemle yaklaşık 5 haftada bile iyileşemeyecek bir yarayı, iki hafta içerisinde deri ile kapatabildiklerini, yaranın 3 hafta sonunda tamamen iyileştiğini belirtti. Püskürtülen hücreler, insan derisinden alınan parçalardaki deri hücrelerinin ayrıştırılmasıyla elde ediliyor ve belirli bir çözelti içerisinde çoğaltılıyor.

Prof. George Christ'in de dahil olduğu projenin ilk olarak, Irak ve Afganistan'da yaralanan askerler için kullanılması planlanıyor. Çok geniş yaralar, iki hafta içinde kapanmazsa genellikle enfekte oluyor.

Bu yöntemle şeker hastalığına bağlı ayak ülserlerinin de iyileştirilebileceği bildirildi.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.