elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bosch Otomatik Park Sistemi |
Otomobiller Akıllı Telefonlar ile Park Edilebilecek

Tamamen otonom sistemler ile donatılmış otomobiller sayesinde artık park etmek çok daha kolay bir hale gelecek. Alman teknoloji devi Bosch, mühendislerinin uzun uğraşıları sonucunda 2015 yılında üretilecek olan otomobiller için yeni bir teknoloji geliştirdi. Detaylar haberimizde...A- A+
04.10.2013 tarihli yazı 16231 kez okunmuştur.
1886 yılında Almanya'nın Stuttgart şehrinde "Hassas Mekanik ve Elektroteknik Atölyesi" adı altında kurulan Bosch firması, bugün teknoloji denince akla gelen ilk firmalardan biri. Sanayi teknolojileri, bina teknolojileri, dayanıklı tüketim malları gibi alanlarda ürünler sunan firmanın aynı zamanda otomotiv teknolojileri konusunda da birçok yeniliği mevcut. 

Bosch Türkiye CEO'su Steven Young tarafından yapılan sunumda geleceğin otomobillerine yönelik tasarımlar dikkat çekiyor. Bu tasarımların başında ise akıllı telefon ile kontrol edilerek otomobil park eden sistem geliyor. Young'a göre 2015 yılında üretilecek olan araçlar çok üstün düzeyde teknolojilerle donatılmış olacak. Otonom sürüş teknolojisinin yavaş yavaş kontrolü ele alacağını belirten Young, otomatik park desteğinin de bir başlangıç olduğunu belirtiyor. 


 

 
Peki Bosch'un geliştirdiği bu otomatik park teknolojisi nedir? Bu uygulamada, araca yerleştirilen 12 adet ultrasonik sensör sayesinde uygun park alanı tanımlanıyor ve sistem bu algılanan alan doğrultusunda aracın gerekli manevraları yapması için sürücüsüne bilgi veriyor. Buraya kadar olan sistem şu anda birçok araçta park sensörü olarak mevcut. Ancak uygulamanın asıl can alıcı noktası ve var olan bu eski sisteme eklenen teknolojisi ise, bu bilgilerin arabanın dışında bulunan sürücünün akıllı telefonundaki programa gönderiliyor olması. 

Sistem aktif hale getirildiğinde, ana bilgisayar otomobilin gaz, fren, vites gibi özelliklerini tamamen kendi kontrolüne geçiriyor ve akıllı telefondan gelecek olan komutları bekliyor. Telefon ve ana bilgisayar arasındaki bağlantı ise Wi-Fi ile sağlanıyor. 
Bosch Otomatik Park Sistemi uygulaması 2013 Otomotiv İnovasyon Ödülü'ne layık görülmüş. Otomatik Park Desteğinin mevcut otomobile bir kit olarak takılması düşünülürken, fabrika çıkışlı yeni araçlarda da opsiyonel olarak sunulacağı belirtiliyor. Young'a göre bu sistem ilk olarak Alman otomobil geliştiricilerinden başlayarak tüm dünya'ya yayılacak. Şu anda bu sistem için Bosch'un 600 mühendisi araştırma ve geliştirme çalışmaları üzerinde uğraşıyor.
►  İlginizi Çekebilir: Otonom (Sürücüsüz) Araçlar Nedir?

 
Young'a göre internet de artık çağımızın olmazsa olmazı. Bu yüzden otomobillere internet desteğini de sağlayacaklarını belirten Young, daha çok genç kullanıcıları hedef aldıklarını belirtiyor. Otonom sistemler ve internet desteği gibi teknolojilerle 2015 yılında üretelecek olan otomobiller çok daha teknolojik bir hale gelecek.


 
2008 yılından beri bu teknoloji hakkında çeşitli araştırmalar ve geliştirmeler yapan Bosch, artık çalışmalarının sonucunu görme niyetinde. Sistem 200'den fazla araç üstünde test edilecek. Young'a göre programın stabil hale gelmesi 2 yıl sürecek yani 2015 yılında kullanıma sunulacak. Gelişmeleri zaman gösterecek. 

Kaynak: 
►   The Engineer

►   Tech News Pedia
►   Bosch
Hızır İlyas Seçen Hızır İlyas Seçen Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.