elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Biyogazla Çalışan Laptoplar Geliyor

Sınırlı ömürleri olan, sinir bozucu geleneksel dizüstü pilleri unutun. Biyogaz sayesinde hafif, çok daha uzun ömürlü laptoplar yakın bir gelecekte bizlerle birlikte olacak gibi gözüküyor.A- A+
09.12.2010 tarihli yazı 3838 kez okunmuştur.

Biyogaz, günümüzde yenilenebilir enerji için hızla popüler bir kaynak olmaya başladı. İşte bu durumu göz önüne alan Harvard Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi'nden bir ekip, dizüstü bilgisayarların yakıt hücreleri ve pilleri üzerinde metan kullanımı için bir yöntem araştırıyorlar.Her ne kadar metan teknik olarak fosil bir yakıt olsa da (doğalgazın da bir bileşeni), aynı zamanda canlıların ölümü sırasında da ortaya çıkıyor. Bunu dikkate aldığımızda, Harvard Üniversitesi'ndeki ekip sadece yenilenebilir kaynakları kullanarak çalışan değil, aynı zamanda platin gibi pahalı malzemelerin kullanılmadığı yakıt hücreleri oluşturmak için çalışıyorlar.

Araştırmacı Shriram Ramanathan başkanlığındaki ekip, şimdilerde herhangi bir platin kullanmadan bir katı oksit yakıt pili üzerinde çalışıyorlar. Ekip ayrıca, 500 santigrat dereceye oranla düşük sıcaklıkta çalışabilecek mikro ölçekli katı oksit yakıt pili üzerinde de araştırmalarını yoğunlaştırıyor.

Metandan yapılan yakıt pili, hidrojenden yapılanlara göre çok daha ucuz.

Ekip; Ramanathan'ın "en etkili nokta" olarak tanımladığı ortak, ucuz katalizörlerin metan ile etkili bir şekilde çalışacağı ve yaklaşık 300 santigrat derecede çalışabilecek bu teknolojiyi geliştirmeyi umuyor.

Ramanathan yenilik hakkında şunları söylüyor: "Düşük sıcaklık, bu alanın kutsal kasesidir. Eğer 300-500 santigrat derece aralığında çalışan yüksek performanslı katı oksit yakıt hücreleri gerçekleşebilirse, bunları farklı yakıt tipleri ile birlikte taşıma araçlarında ve taşınabilir elektronik eşyalarda kullanabiliriz."

Ramanathan, üzerinde çalıştıkları bu teknolojinin düşük maliyet yaratacak, metanla çalışan, mikro ölçekli yakıt pilli dizüstü bilgisayarlar ve diğer taşınabilir cihazlar için kullanılabilmesini umuyor. Projenin; sınırlı ömürleri olan, sınırlı malzemelerden yapılan ve oldukça pahalı olabilen geleneksel laptopların bir gün yerini alacağı ümit ediliyor.

Tabiki de akıllara metanla çalışan pillerin nasıl şarj edileceğine dair bir soru geliyor. Bu büyük ihtimalle belediyelerin atık su arıtma tesislerinden biyogaz satın alınarak yapılacak.

Biyogaz üretimi son yıllarda Amerika'da gittikçe artıyor. Biyogaz geri dönüşümü, atık su arıtma tesislerinde standart hale geliyor. Amerikan Çevre Koruma Ajansı süt çiftlikleri ve diğer hayvancılık faaliyetleri için biyogazı teşvik ediyor. Gıda endüstrisi de gıda işleme süreci için biyogazı benimsiyor.

Tüm bu işlemlerde tesislerin güç ekipmanları için biyogaz kullanılıyor, fakat Teksas'tan gelen önemli haber bu süreci bir adım ileri götürdü. San Antonio'da bulunan Dos Rios Su Geri Dönüşüm Merkezi, tesislere kullanması için biyogaz satacak ilk belediye atık su arıtma tesisi oldu. Bu adımla birlikte, yeni nesil yakıt hücrelerinin yenilenebilir metan biyogaz kullanılarak çalışması konusunda bazı büyüleyici imkanlar açıldı.Elektrikport / Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.