elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bilgisayar Kontrollü Yapay Bacak İle Doğal Yürüyüşler

Bilgisayar kontrollü yapay bacakların birkaç yıl önce piyasaya sürülmesine rağmen oldukça hızlı gelişiyor. Bu sayede yeni teknoloji çeşitli nedenlerden dolayı bacağını kaybetmiş kişiler için yeni bir umut kaynağı olarak görülmektedir. Bu sistem ayağın yukarı ve aşağıya doğru hareketini sağlamak için bir ekleme sahiptir. Detaylar Haberimizde...A- A+
19.10.2013 tarihli yazı 9355 kez okunmuştur.
Yeni geliştirilen bu teknoloji düz bir yürüyüş için oldukça iyi ama kullanıcı engebeli arazide yürüyeceğim veya köşeyi dönmek istiyorum dediğinde yeterli oluyor mu?

 
Bu sorunun cevabını Michigan Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları olumlu yanıtlıyor. Bacaktaki bir mikro işlemci sayesinde iki yana ayak hareketi sağlayan, adeta normal bir ayak bileği gibi görev yapan yeni bir bacağınız oluyor.

 


 

Makine mühendisi olan Profesör Mo Rastgaar ve onun doktora öğrencisi Evandro Ficanha, protezin piyasaya sunulacak sürümünde alt yüzeylerinde basınç sensörleri olduğunu belirtiyor. Bu sensörler ise, ayağın engebeli arazide veya kırılma anında nasıl davranacağını otomatik olarak ayarlıyor. İçindeki mikro işlemciler sayesinde doğal yürüyüş imkanları sunuyor. Anında ayak bileği açısını ayarlayarak bulunduğu zemine en uygun pozisyonu alıyor.


 

 

 
♦ Prof. Mo Rastgaar (solda) ve bacak test teçhizatı ile doktora öğrencisi Evandro Ficanha


 
Michigan Teknoloji Üniversitesi araştırmacılarına göre, protez bacağa esneme ve açı paylarını verecek motor ve sistem bileşenlerinin protez ağırlığını etkilememesi gerekiyor. Bu yüzden bacak üzerine değil de vücudumuza giyilen bir kutu ile bu tarz sistem bileşenlerini bacaktan uzaklaştırmak ve daha iyi verim almak için tasarlandı. Bacağa yerleştirilen bir çelik kablo ile gerçek bilek hareketini sağlayacak sistem kontrol ediliyor. Bunun mikro işlemcisi ise vücut üzerine giyiliyor.
 

  
KAYNAK:

► Michigan Technological University 
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.