elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ay'dan Dünya'ya Elektrik Enerjisi...

Colombia Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi Bryn Anderson'ın ödüllü tasarımı, ay'dan dünya'ya elektrik enerjisi iletiyor.A- A+
28.10.2010 tarihli yazı 3943 kez okunmuştur.

Colombia Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi olan Bryn Anderson'ın dev uzay güç kulesi tasarımı 2010 Moon Capital Uluslararası Tasarm Yarışmasını kazandı. Amerikalı fizikçi Dr. David Criswell'in Ay'da kurulacak güneş enerjisi güç sistemi tasarısına dayanan bu tasarım ay yüzeyinde kurulu olan güneş panelleri ile enerjiyi topluyor ve daha sonra mikrodalga üreteçleri vasıtasıyla dünyaya iletiyor.

Ay, Güneş Enerjisi Güç Sistemi, Dr. Criswell tarafından ortay atılmış olan teorik bir fikir. Güneş enerjisi ay'ın yüzeyindeki paneller ile toplandıktan sonra, mikrodalga ışınları dünyada kurulu olan ve bu ışınları toplayan alıcılara gönderiliyor. Alıcılar bu ışınlardan elektrik enerjisi üreterek bunu şebekeye iletiyor. Sistem kurumsallaştırıldığında her bir kişi için sürekli bir şekilde 2kW'lık enerji sağlıyor.

Tabiki bu sistemin bazı eksiklikleri var, örneğin böyle bir sistemin ay'da inşaa edilebilmesi için yaklaşık 4,400 kişinin çalışması gerekiyor. Bu durum günümüz teknoloji ile pek mümkün gözükmüyor.

Anderson'ın tasarımı ay yüzeyinde, büyük, dönen bir halka sayesinde dünyadaki yerçekimini oluşturarak Dr.Criswell'in fikrini tamamlıyor. Her iki konsept de kavramsal olarak uygulanabilir olsada, gerçekleşmesi kesinlikle günümüzden çok uzak bir gelecekte olacağa benziyor.Ödüllü Tasarımın GörüntüleriElektrikport / Yusuf SAFRAN


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.