elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Apple'dan Ucuz iPhone'lar Geliyor

Apple'dan beklenen ucuz iPhone'lar yaz aylarında piyasaya girecek gibi görünüyor. Peki bu iPhone'ların fiyatı ne olacak? Beklenen uygun fiyatlar gerçekten uygulanacak mı? Tüm bu soruların cevabı haberimizde.A- A+
06.05.2013 tarihli yazı 10366 kez okunmuştur.
Apple'ın stratejisi son zamanlarda değişiyor gibi görünüyor. Bu yıl hem iPhone hem iPad ile ilgili yenilikler izleyeceği kesin gibi. Geçtiğimiz yıl iPad mini ile bu anlamda değişim yoluna giren Apple şirketi şimdide söylentilere göre uygun fiyatlı iPhone modeli üzerinde çalışıyor. Güneş gibi parlayacak bir fikir ancak maliyeti ve satış bedeli göz önünde bulundurulacak olursa tahmin edilenin üstünde bir rakam ve ucuz denilemeyecek bir fiyattan satılması söz konusu.

 

Şekil1: Apple geçen sene piyasaya sürdüğü iPad mini ile yeni stratejiler geliştereceğini gösterdi

 
Son söylentilere göre yeni tasarlanan uygun fiyatlı iPhone'ların 10-14 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlenilecek olan  WWDC geliştirici konferansı ile  tanıtılacağını gösteriyor. Peki fiyat konusunda tutarlılık olacak mı ? Söylenilen gibi ucuz fiyatlı iPhone uygun fiyatlara mı alıcı bulacak?


► iPhone 5'i Parçalamak

► Apple Eşya Patenti


AllthingsD‘nin haberine göre J.P. Morgan analistleri Gokul Hariharan ve Mark Moskowitz’e göre Apple’ın ucuz olarak nitelendirilen iPhone versiyonunu 350 dolar civarında bir fiyatla satışa sürülecek. Analistlere göre 199 dolarlık Google Nexus 7 ve Amazon Kindle Fire’ın karşısına 329 dolar fiyat etiketine sahip iPad mini ile çıkan Cupertino merkezli şirket, iPhone’da da benzer bir strateji izleyecek.  Akıllı telefon pazarında orta seviye modellerde değerlendirebileceği bir fırsat keşfeden şirket, ekonomik iPhone ile bu alanı zorlayacak.

 

Şekil2: Bakalım tüketicinin aklındaki asıl soru iPhonelar beklendiği kadar ucuz olacak mı?
 

Açıkçası Apple’dan Google’ın halen 299 dolar fiyatla sattığı Nexus 4 gibi bir agresif  bir satış politikası beklemek çok mantıklı durmuyor. Haliyle her zaman karlılığa daha çok önem veren şirket hakkında analistlerin görüşü de bu yönde. Şu anda piyasada olan iPhone 4S ve iPhone 5′i ortalama 613 dolar fiyatla satan şirketin uygun fiyatlı modelde 300 doların altına inmesi pek mümkün görünmüyor.

 

Şekil3:Uygun fiyatlı iPhoneların prototipinin böyle olması bekleniyor

 
Tüketici gözünden bakıldığında ise ekonomik iPhone'u öncelikle sınırlı bir üretimle piyasaya sunulacak söylentileri söz konusu. Zira söylentiler şirketin kullanıcıların ilgisini görmeden tedarikçilerine 3 milyondan fazla ekonomik iPhone ürettirmeyecek. Şirketin uygun fiyatlı iPhone’un üretimi için Foxconn, Pegatron ve ODM ile anlaşma imzalamış durumda. Ayrıca 4 inç LTPS ekrana sahip olacağı belirtilen uygun fiyatlı iPhone’un maliyet açısından plastik kasayla kullanıcı karşısına çıkacağı da ifade ediliyor.
Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.