elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Akdeniz Güneş Planı Konferansı Yapıldı

Avrupanın güneş enerjisi konusunda en büyük atılımlarından olan Akdeniz Güneş Planı'nın (MSP) konferansı gerçekleştirildi.A- A+
31.05.2010 tarihli yazı 3509 kez okunmuştur.

43 Akdeniz ülkesinin katıldığı, 2 gün süren Akdeniz Güneş Planı (MSP) konferansında katılımcılar, bölgedeki güneş ışınlarından elektrik üretme (PV) potansiyelini tartıştılar.

Ele alınan planın başlıca amacı, 2020 yılına kadar Güney Akdeniz Bölgesi'nde 20 GW'a kadar solar PV elektrik üretimini gerçekleştirmek. Bununla beraber, Avrupa'da elektrik bağlantısını kurmak için gerekli altyapıların tamamlanmasının da altı çizildi.

Konferansın bir diğer amacı da, altyapısal ihtiyaçlara , siyasi çerçevelere ve ortak finansmanlara dayanarak Akdeniz Güneş Planı(MSP) 'nin uygulamalarını geliştirmek ve yaygınlaştırmak olarak açıklandı.
Geçen sene, Avrupa Fotovoltaik Sanayi Birliği (EPIA) tarafından yayınlanan "SET for 2020" çalışması, belirli sınır şartları gerçekleştirildiği takdirde, 2020 yılına kadar Avrupa'da, kurulu solar PV kapasitesinin 390 GWp'a ulaşabileceği öngörülmüştü. Bu rakam elektrik talebinin %12'sine karşılık geliyor.

Akdeniz Güneş Planı(MSP)'nin gelişmesi için başlıca unsur, Akdeniz ülkelerinde sürdürülebilir yasal ve kurumsal politikaların hayata geçirilerek uygulanması, yenilenebilir enerji kaynaklarının yayılmasına imkan verilmesi ve elektrik alışverişinin kolaylaştırılması olarak dikkat çekiyor.

Gerekli nizami ve siyasi şartlar yerine getirildiğinde, solar PV'nin rekabetçi potansiyeli ile birçok MENA(Ortadoğu ve Kuzey Afrika) ülkesindeki güçlü elektrik talebi artışı birleşimi, bu ülkelere PV inşa etmek için muazzam bir fırsat sunacak.Renewable Energy FocusÇeviri: Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.