elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Adıyaman 25 MW RES Santraline Hazır

Büyük bir enerji darboğazında olan ve enerji ihtiyacını dolaylı olarak büyük oranda ithal eden Türkiye, alternatif enerji kaynakları konusunda azda olsa adımlar atmaya başladı. Bunun önemli bir göstergesi olan Rüzgar Enerji Santrallerinden biride Adıyaman Sincik ilçesine yapılacakA- A+
08.12.2012 tarihli yazı 9469 kez okunmuştur.
1 Kasım 2007 yılında EPDK' ya Aydın sınırları içinde  25 MW  Rüzgar Enerjisine dayalı elektrik üretim lisansı için başvuruda bulunan Tektuğ Elektrik Üretim A.Ş, Kasım 2007 de EPDK tarafından uygun görülerek lisansını almıştı.
 
Yapılan rüzgar ölçümleri sonucunda şirket Sincik ilçesinde bu çalışmaların yapılmasına karar verdi. İlçe Kaymakamı Ergün Baysal " İlçedeki yatırım türlerinin incelenmesi, Sincikli olup ekonomik durumu yerinde olan insanların ve yerli firmaların fırsatları değerlendirmesi Sincik'in geleceğini belirleyecektir. 150 milyon dolarlık rüzgar enerjisi yatırımı ile 200 milyon dolarlık Alancık Barajı yatırımı ilçeyi çok yakın zamanda bir enerji merkezi haline getirecek." sözleriyle yatırımın önemini değerlendirdi.
Bu bağlamda çalışmalarına başlayan Tektuğ EÜAŞ, Nordex firması ile işbirliğine giderek 11 adet N100/2500 rüzgar türbini siparişi verdi. Bu rüzgar türbinlerinin bakımı için ayrıca şirketle 9 yıllık bakım ve servis sözleşmesi imzalandı. Nordex firması siparişini aldığı 11 türbinin Adıyaman' a taşınması çalışmalarına başladı. 


 
Ayrıca hiromekanik ve elektromekanik ekipman üreticisi olan Çiltuğ A.Ş' nin projede Nordex firmasının alt yüklenicisi olarak kuleleri üretecek.
 
İskenderun Limanı ve Gaziantep üzerinden alınan türbinler, santralin kurulacağı şantiye alanına enerji lojistiği alanında öne çıkan hareket Taşımacılık ile götürülüyor.
 
2013 yılı içinde işletmeye alınacak santralin fizibilete raporlarında öngörülen elektrik üretimi yıllık 80 GWh' tır.
 
 

Daha Büyük Görüntüle
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.