elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ABB, Bulgaristan Rakovski Fabrikasında Net Sıfır Üretime Doğru İlerliyor

ABB’nin Rakovski fabrikası, Mission to Zero™ yolculuğunun bir parçası olarak 1250* ton CO2e azaltımı sağladı ve enerji tüketiminde yüzde 22 tasarruf elde etti. Fabrika, üretim faaliyetlerinde sürdürülebilir yaklaşımlar kullanarak enerji yoğunluğunu yüzde 43 oranında artırdı.A- A+
14.06.2024 tarihli yazı 830 kez okunmuştur.
ABB'nin Bulgaristan'daki Rakovski Elektrifikasyon fabrikası, CO2e miktarını 1250 ton azaltarak net sıfır operasyonlara doğru büyük bir adım atıyor. Bu, büyük ölçüde yüzde 100 ölçülen ve kontrol edilen enerji, bina yönetim sistemi, ısı pompalarının kurulumu, LED aydınlatma yükseltmeleri ve elektrikli araç (EA) şarj noktaları gibi enerji optimizasyon önlemleri ile sağlandı.

Fabrika, faaliyetlerindeki enerji tüketimini yüzde 22 oranında azaltırken aynı zamanda üretim gelirini de artırarak enerji yoğunluğunu 2019 baz yılına kıyasla yüzde 43 oranında önemli ölçüde iyileştirdi. 39bin metrekarelik tesis iki üretim binasından oluşuyor ve veri merkezleri, sanayi ve üretim tesisleri, kritik altyapı ve binalar için alçak ve orta gerilim ürünleri üretiyor.Tesis ekibi 2021 yılından bu yana ABB'nin Sürdürülebilirlik Gündemini desteklemek için adımlar atıyor. İlk önemli adımları, her iki üretim salonundaki tüm geleneksel aydınlatmayı enerji tasarruflu LED aydınlatma armatürleriyle yükseltmek ve akıllı aydınlatma kontrolü için ABB i-bus KNX sistemini entegre etmek oldu.

Bu yenilik, enerji verimliliği optimizasyonu ve kestirimci bakım yoluyla daha güvenli ve akıllı işletimi güçlendirdiğinden, tesisin Mission to Zero™ yolculuğundaki bir sonraki önemli kilometre taşı, her iki üniteye de ABB Ability™ Energy ve Asset Manager çözümlerinin kurulması oldu. Sistem gerçek zamanlı veri sağlayıp enerji kaynaklarının maliyetlerini üretim, aydınlatma, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) ve yönetim gruplarına göre tahsis ederek karar vermeyi kolaylaştırıyor. ABB'nin çözümlerinin kurulumunun yanı sıra Rakovski fabrikasındaki sürdürülebilir girişimler de ISO 50001 sertifikasının alınmasına katkıda bulundu.HVAC enerji tüketimini ve gaz kullanımından kaynaklanan CO2e emisyonlarının yüzde 80'ine kadarını azaltmak için fabrikaya geçen yıl ısı pompalarının yanı sıra ısıtma ve soğutma için merkezi kontrol ve izleme ile bir sıvı dağıtım sistemi kuruldu. Bu sistemlerin kontrolü ve izlenmesi, ABB'nin bina yönetim sistemi olan ve 2024 yılının başında her iki binaya da kurulan ABB Cylon® tarafından gerçekleştirildi. Yenilenebilir enerjinin gelecekte planlı kullanımını kolaylaştıracak ve istikrarlı bir enerji arzı sağlayacak uçtan uca çözümler, enerji tüketimini takip ve tahmin edebiliyor.

ABB Elektrifikasyon Akıllı Binalar Bölümü Başkanı Mike Mustapha, "Uçtan uca çözümlerimiz enerji tüketiminin etkin bir şekilde izlenmesine ve tahmin edilmesine katkıda bulunuyor" dedi. "Bulgaristan'daki operasyonlarımızda elde ettiğimiz bu başarı, sadece kendi çevremizde karbon emisyonlarını nasıl azalttığımızı göstermekle kalmıyor, aynı zamanda müşterilerimizin ve ortaklarımızın kendi sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olma becerimizin de altını çiziyor."

 

ABB 2030 filo elektrifikasyon taahhüdünü yerine getirmek için Rakovski’de araç filosunu elektrikli araçlara dönüştürmeye başladı. Daha geniş bir kitleyi ve akan trafik için elektrikli araç şarjını destekleyen 17 AC ve DC elektrikli araç şarj istasyonu kurdu.

Bu başarılar, ABB Bulgaristan'ın net sıfır yolculuğunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor ve ABB Mission to Zero™ tesisi olarak kabul edilmelerine hak kazandırıyor. ABB Mission to Zero™ programı, şirketin Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar yüzde 100 azaltma taahhüdünü desteklemekte*. Yerel ekipler tarafından yönlendirilen tesisler, ABB'nin yenilikçi teknolojilerini ve üçüncü taraf entegrasyonunu kullanarak enerji üretimi, yönetimi ve depolaması yoluyla verimliliği artırmaya odaklanmakta.

* 2019 referans değeriyle karşılaştırıldığında


 

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. 

ABB’nin Elektrifikasyon İş Kolu, 200'den fazla üretim tesisi ile 100'den fazla ülkede faaliyet gösteren, elektrik ürünleri ve çözümlerinde küresel bir liderdir. 50.000'den fazla çalışanımız, kendilerini güvenli, akıllı ve sürdürülebilir elektrifikasyon çözümleri sunarak insanların yaşama, bağlantı kurma ve çalışma şeklini dönüştürmeye adamıştır. Teknolojik ve dijital inovasyonla farklılaşarak gelecekteki elektrifikasyon eğilimlerini şekillendirirken, müşterilerimiz için kamu hizmetleri, endüstri, binalar, altyapı ve mobilite genelinde operasyonel mükemmellik sayesinde olağanüstü bir deneyim sunuyoruz. Daha fazla bilgi için https://go.abb/electrification adresini ziyaret edin.

Kaynak: 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.