elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

4 Ayaklı Savaş Makineleri

Yorulmadan, uyumadan, yemeden ve dinlenmeden bütün emirlerinize uyup tüm yükünüzü taşıyacak askerlere mi ihtiyacınız var? Eğer cevabınız evet ise tam yerine geldiniz.



A- A+
05.10.2012 tarihli yazı 11422 kez okunmuştur.

DARPA geliştirilmiş yeni dört ayaklı robotlarını tanıttı

Yorulmadan, uyumadan, yemeden ve dinlenmeden bütün emirlerinize uyup tüm yükünüzü taşıyacak askerlere mi ihtiyacınız var? Eğer cevabınız evet ise tam yerine geldiniz.

Çılgın görünümlü robot hayranları, Darpa’nın LS3 diye bilinen, tasarımcısı Boston Dynamics tarafından ise Big Dog diye  adlandırılan dört ayaklı takım destek sistemli robotlara zaten oldukça aşikarlar. Darpa geçtiğimiz Ağustos ayı içerisinde LS3’ün geliştirilmiş iki prototipine ait görüntüleri yayınlayarak yeni gelişmeler hakkında meraklılarını bilgilendirmiş oldu.

LS3’ün en temel yapılış amacı; engebeli ve değişken arazilerde askerlerin ağır yük ve techizatlarını taşıyarak iş gücünü azaltmak.  Bireyi otonom olarak takip ederek, sözlü veya görsel emirlere cevap verme yeteneğine de sahip.

Yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte geliştirilen yeni model, çalışırken orijinal versiyonuna göre  10’da 1 oranında ses çıkartarak, yanında yer aldığı askerlerin hem birbirlerini daha rahat duymalarını hem de çevreden gelecek seslere karşı daha dikkatli olmalarını sağlıyor.

Darpa’nın Program Yöneticisi olan Joe Hitt, diğer gelişmelerin ise temel yetenekler konusunda olduğunu söyleyerek robotun; eğimli ve kayalık arazilerde 1.6-4.8 km/sa aralığında değişen bir yürüme, düşük devirde 8 km/sa’lik biz taşıma ve son olarak düz yüzeyde 11.3 km/sa’lik koşma hızına sahip olduğunu, değişken durum ve arazi koşullarına tam uyumlu bir tork canavarı yarattıklarını gururla belirtiyor. Bu hız değerleri ilk bakışta biraz düşükmüş gibi gözükse de, tam teçhizatlı bir askerin saatte yaklaşık 5 km yol aldığı kabulü göz önünde bulundurulduğunda değerlerin aslında yeterli ve hatta fazla bile olduğunu açıkça görmüş oluruz. 

Aşağıdaki videoda LS3'ün genel bir tanıtımını ve alışılagelmiş robotların düştükleri zaman tekrar ayağa kalkamamalarının aksine Big Dog'un bu konuda çok iyi bir iş çıkardığını görebilirsiniz.




KAYNAK: Gizmag

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.