elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

120,4 MW Kurulu Güce Sahip ULU Rüzgar Enerji Santrali Tam Kapasite Devreye Alındı

Türkiye’de rüzgar enerji üretim alanında ilk sırada yer alan GÜRİŞ bünyesindeki MOGAN Holding, Bursa’nın İnegöl ve Keles ilçelerinde 29 adet Enercon (2 adet 3,5 MW E-138 EP3 ve 27 adet 4,2 MW E-138 EP3 E2) türbininden oluşan ULU Rüzgar Enerji Santrali’ni tam kapasite devreye aldı. 120,4 MW kurulu güce sahip ULU Rüzgar Enerji Santrali’ndeki son teknolojiye sahip türbinler 150 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak.A- A+
06.12.2022 tarihli yazı 3913 kez okunmuştur.
Rüzgar enerjisi bakımından Türkiye’nin zengin bir ülke olduğunu söyleyen MOGAN Holding CEO’su Ali Karaduman, şirket olarak rüzgar enerjisine olan yatırımlarına devam ettiklerini belirterek “29 türbinden oluşan santralimizi tam kapasite devreye aldık. ULU RES’in elektrik üretimi ile birlikte yıllık 272.244 ton karbondioksit (CO₂) salınımı engellenmekte olup sürdürülebilir yatırımlarımızla çevremize ve dünyamıza katkı sağlamaya devam etmekteyiz. Amacımız, rüzgar enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek ülke ekonomisine katkı sağlamak” diye konuştu.

Yerli ve yenilenebilir enerji alanında yaptığı yatırımlar ile ülke ekonomisine katkı sağlayan MOGAN Holding, Türkiye’nin esen rüzgarlarını enerjiye dönüştürerek, ülkemizin elektrik ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. Bursa’nın İnegöl ve Keles İlçelerinde yer alan 120,4 MW kurulu güce sahip ULU Rüzgar Enerji Santrali 29 türbin ile tam kapasite devreye alındı. 

150.000 Hanenin Elektriğini Karşılayacak GÜRİŞ bünyesindeki MOGAN Holding, Türkiye’nin enerji alanında dışa bağımlılığını ve karbon salımını azaltmanın yenilenebilir enerji santralleri sayesinde gerçekleşebileceğinin mümkün olduğunu düşünerek faaliyetlerine bu doğrultuda devam ediyor. 29 adet Enercon (2 adet 3,5 MW E-138 EP3 ve 27 adet 4,2 MW E-138 EP3 E2) türbini ile faaliyet gösteren ULU Rüzgar Enerji Santrali, 111 metre kule yüksekliği ve 138 metre kanat çapındaki Enercon türbinler düşük ve orta güçteki rüzgâr rejiminde de yüksek güç üretmek üzere tasarlandı. Santral yılda 353.000.000 kWs elektrik üreterek 150 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılayacak. 

Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Enerji Santrali YatırımcısıTürkiye’nin öncü enerji şirketi MOGAN Holding, yenilenebilir enerji alanında yaptığı yatırımlar ile ülkemizin elektrik üretim kapasitesine önemli katkılarda bulunuyor. 2000 yılından bu yana yenilenebilir enerji alanında aktif olarak faaliyet gösteren MOGAN Holding, ULU Rüzgar Enerji Santrali’nin tam kapasite devreye girmesiyle birlikte, yurt içinde 10 adet, yurt dışında 2 adet olmak üzere toplam 12 rüzgâr enerji santrali ile toplamda 766 MW kapasiteye ulaştı.

 

“Hem İstihdam Hem de Elektrik İhtiyacını Karşılıyoruz”


Türkiye’nin rüzgar enerji kurulu gücünü artırarak hem bölge hem de ülke genelinde ekonomiye katkı sağlayacağını belirten MOGAN Holding CEO’su Ali Karaduman; Türkiye’nin temiz ve yenilenebilir enerji potansiyeline inanıyoruz. İhtiyacımız olan enerjinin tamamını yerli ve milli kaynaklarla elde edebilmek mümkün. 2000 yılından bu yana enerji alanındaki yatırımlarımızı yenilenebilir enerjiye yönlendirdik. Amacımız ülkemizi, enerjiyi ithal eden değil ihracatını yapan bir konuma getirmek. Geçmişten bugüne yatırımlarımız ile her zaman öncü olduk. Dün olduğu gibi bugün de yenilenebilir enerji alanında çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz. ULU Rüzgar Enerji Santrali ile bölge halkının istihdam oranlarını artırıyor ve ekonomisine can veriyoruz. ULU Rüzgar Enerji Santrali’ni tam kapasite devreye almamızla birlikte toplamda 1132 MW kurulu güce ulaştık. Yılda 4.200.000.000 kWs elektrik üreterek 1.700.000 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacağız” diye konuştu.Kaynak:

► A İletişim

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.