elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkerler Holding'ten Yenilenebilir Enerjiye Yatırım

Yenilenebilir enerji projelerine yönelik yatırım yapmak üzere Türkerler Holding Akbank'tan kredi kullandı.A- A+
07.07.2010 tarihli yazı 7454 kez okunmuştur.

Türkerler Holding'e açılan 101 milyon dolarlık kredinin 90 milyon dolarının Pelin Enerji, 11 milyon dolarının da Egeli Enerji şirketine tahsis edildiği bildirildi. Ankara'da imzalanan kredi anlaşmasının imza törenine Enerji Bakanı Taner Yıldız, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker ve Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli katıldı.

Türkerler Holding'in söz konusu projelerinin toplam yatırım tutarının 146 milyon dolar olarak öngörüldüğü ve kredi dışında kalan 45 milyon dolarlık bölümün de holdingin özkaynakları ile karşılanacağı belirtilirken, toplam 12 yıl vadeli olarak kullanılacak kredilerin Ardahan'ın Çıldır ilçesi sınırları içerisindeki Kura Nehri üzerinde yapımına başlanan 'Kayabeyi Barajı ve Akıncı Hidroelektrik Santrali Projesi' ile Artvin'in Murgul ilçesi sınırları içerisindeki Murgul Deresi üzerinde yapımına başlanan 'Yayla Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali Projesi' finansmanında değerlendirileceği açıklandı.Kredi anlaşmasına konu olan Kayabeyi Projesi kapsamında, 77.5 MW gücünde tesis edilecek hidroelektrik santralinin (HES) her yıl ortalama 340.3 GWh, Yayla Projesi kapsamında 5.10 MW gücünde tesis edilecek HES'in ise her yıl ortalama 22 GWh elektrik üretmesi planlanıyor.Yenilenebilir enerjide büyümeyi planladıklarını anlatan Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, 'Toplam 16 projede 640 MW'lık bir kapasite ile sektörümüze katkıda bulunma çabalarımızı sürdüreceğiz' dedi. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, enerji sektöründeki yatırımları desteklemeye devam edeceklerini bildirdi.

"Kerkük-Yumurtalık 1-2 güne düzeltilecek"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, patlamayla zarar gören Kerkük-Yumurtalık boru hattındaki sorunun 1-2 gün içerisinde giderileceğini ve petrol sevkiyatının devam edeceğini bildirdi.Akbank ile Türkerler Holding arasındaki yenilenebilir enerji proje finansmanı kredisi imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Midyat-İdil civarında Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru hattında patlama olduğunu, bu patlama nedeniyle yaklaşık 5-6 bin varil civarında petrol sevkiyatının yapılamadığını söyledi.Cumartesi gecesi saat 20.15 civarında olan patlamadan sonra çıkan yangının pazar günü sabaha karşı söndürüldüğünü belirten Yıldız, güvenlik güçlerinin yardımıyla bölgede soğutma çalışmalarının yapıldığını ifade etti. Yıldız, 'Ekipler orada çalışıp bunun tamir edilmesi için çalışıyor. Zannediyorum 1-2 gün içerisinde onu toparlamış olacağız' dedi.Yıldız, nükleer santrala ilişkin hükümetler arası anlaşmanın bu hafta ya da gelecek haftanın başında TBMM Genel Kurulu'na geleceğini de kaydetti.

Temiz enerjiYıldız dün ayrıca, uluslararası nükleer ve yenilenebilir enerji kaynakları konferansında konuşma yaptı. Nükleer santralın yaklaşık 515 bin tane parçayla yan sanayinin gelişmesini de sağlayacağını dile getiren Yıldız, 'Nükleer ve yenilenebilir enerji, her ikisi de temiz enerjidir. Yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleyenler, nükleeri de destekler' dedi.Milliyet


GÜNÜN FİRMASI