elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri
YTÜ BEST Yazdır

YTÜ BEST

A- A+
03.02.2010 tarihinden itibaren 4766 kez görüntülenmiştir.


Üniversite : YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Web Sitesi : http://www.best.yildiz.edu.tr/

BEST (Board of European Students of Technology), Türkçe karşılığı ile Avrupa Teknoloji Öğrencileri Birliği; 1980'lerin sonunda Stockholm Üniversitesi'nde Teknik Fizik öğrenimi görmekte olan bir grup öğrenci tarafından ortaya atılan bir fikirdi. Bu fikir, Avrupa'da teknik öğrenim görmekte olan öğrencilerin aynı platformda toplanıp bilgi alışverişi yapmaları ve benzer konular üzerinde çalışabilecekleri ilişkiler kurmaları ihtiyacından ortaya çıkmıştı.


BEST, Avrupa teknoloji öğrencilerinin bakış açılarını uluslararası alanda genişletmeye, değişik kültürlerden, ırklardan ve dillerden öğrencilerin beraber çalışabilecekleri pozisyonları yaratmaya çabalamaktadır. BEST içinde yer alanların en çok faydalanabildiği alanlardan birisi de Avrupa'daki diğer kültürleri, öğrenim şartlarını ve pratiklerini tanıyabilmek ve onlar ile uyumlu çalışmaya kendilerini adapte etmektir.


BEST, kar amacı gütmeyen ve politik yönelme içermeyen bir öğrenci organizasyonudur. Önemli hedeflerinden birisi de öğrencilere sağladığı değişim olanaklarını ücretsiz tutarak geniş bir öğrenci kitlesini topluluk bünyesindeki aktivitelere katmak ve gelir farkının bir ayrım olmasını engellerden çıkararak öğrencilerin etkileşimini sağlamaktır.


Düzenlenen organizasyonlar teknik konular üzerindeki kurslar ve kültürel değişim programları olmak üzere çeşitli isteklere ve gelişimlere hitap etmektedir. Teknik eğitimlerin tartışıldığı kongreler, yaz okullarında Avrupa'nın çeşitli seçkin üniversitelerinin seçkin öğretim üyelerinden belirli teknik konular üzerinde alınan yaz kursları, değişik kültürleri tanımak için yaratılan kültürel değişim programları ve birçoğu BEST bünyesinde bulunan öğrencilerin faydalanabileceği olanaklardır.


Bunlardan başka, BEST Avrupa Komisyonu'nun desteği ile Avrupa'daki bazı akademik organizasyonlar ile beraber eğitim politikaları üzerine tartışmalarda söz sahibi olmaktadır. Kurduğu Kariyer Merkezi (BEST Career Center) ile üyelerine geniş bir iş pazarı sunmakta, onları Avrupa'daki işveren şirketler ile bağlantıya geçirmektedir. Bu Avrupa çapındaki büyük şirketlerden Shell, Procter&Gamble, Bekaert, Schlumberger, ING, vs BEST'in sponsorluğunu da üstlenmiştir.


BEST'e Avrupa'dan 81 üniversite üye olup; Almanya'daki BONDING adlı çatı grubuyla olan ortaklıkla da Almanya'dan da bir çok üniversite BEST'e dahildir. Bunun yanında Kanada Mühendislik Öğrencileri Birliği CFES de BEST'in Atlantik ötesi ortağıdır.


Türkiye'de ise 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, 2005 yılında da Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 2008 yilinda da Yildiz Teknik Universitesi BEST'e dahil olmuştur.
Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki öğrenciler BEST ile, ismini duydukları andan itibaren ilgili olmuşlar ve bu gruba katılmak için 2005 yılında uluslar arası BEST yönetimine başvurmuşlardır. Fakat grubun yetersiz olduğunu ve Yıldız'da kalıcı bir yapılanma kuramayacağını düşünen komite, 2005 yılındaki bu grubun başvurusunu reddetti. Daha sonra 2007 yılının sonlarında, yepyeni bir başka öğrenci grubu BEST üyesi Avrupa üniversiteleri arasina Yıldız'ı da sokmak için yeni bir birliktelik oluşturdu. Uluslar arası Staj Değişim Kulübu faaliyetlerinin içerisinde kendine yer bulan bu oluşum, kısa zamanda sağlam bir çekirdek kadro oluşturup; yeni üye kadrosu ve kendine özgü yapısıyla ayrı bir yapılanma içerisine girdi. Haftalık toplantıları ve kendi organizasyonları ile USDK ile yollarını ayırdı. Daha sonra, Yıldız'ı BEST'in bir parçası yapmak için gercekleştirdikleri calismalar ve altyapi hazırlıkları uluslararası yonetim tarafindan kabul gordu ve Yıldız, 2008 Mayıs'ında Talinn'deki Genel Toplantı'da (General Assembly) BEST'in 78. üye üniversitesi seçildi.
Öğrenciler, Yıldız'ın BEST gelecegini sağlam şekillendirmek için çok sayıdaki öğrencinin fikirleriyle, sağlıklı çalışan yönetim yapısına sahip yepyeni bir yapı kuruyor. BEST, Avrupa ile cok kolay şekilde iletişim kurulmasi, uluslararasi tecrübe kazanılmasını sağlayan fırsatları ve bunların tamamının ücretsiz olması ile Yıldızlı öğrencilerin tam da ihtiyac duydugu adrestir. Öte yandan, binlerce Avrupa öğrencisinin Yıldız hakkında fikir sahibi olması, Yıldız'ı ziyaret etmesi ve öğrencileriyle tanışması için büyük bir fırsat ve Yıldızlı öğrencilerin tüm bölümlere açık, uluslararası bir organizasyonun yönetimi içerisinde bulunması, organizasyonlar düzenlemesi için çok önemli bir şanstır.Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar