elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri
Hacettepe Üniversitesi Robot Kulübü Yazdır

Hacettepe Üniversitesi Robot Kulübü

A- A+
31.01.2014 tarihinden itibaren 3987 kez görüntülenmiştir.


Üniversite : HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
Web Sitesi : http://robot.ee.hacettepe.edu.tr
E-Posta : hunrobotx@hacettepe.edu.tr

Hakkımızda

Hacettepe Robot Topluluğu, Hacettepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından 2004 yılının güz döneminde ilk defa gündeme gelmiştir. İlk olarak Elektrik-Elektronik bölümünde PIC mikrodenetleyicileri üzerine çalışmaya başlayan 12 arkadaş, çalışma gruplarıyla robot teknolojisi üzerine çalışmaya karar vermiştir ve böylelikle Hacettepe Robot Topluluğu'nun temelleri atılmıştır.

İlk yıllarında topluluğumuz faaliyetlerini gayriresmi şekilde sürdürmüş fakat üye sayısının artmasıyla resmi topluluk olma gereksinimi hissetmiştir. Bunun üzerine 2006 senesinde yapılan çalışmalar sonucunda resmiyet kazanmış o zamandan itibaren de faaliyetlerini resmi bir topluluk olarak sürdürmektedir.

Topluluğumuz deneyimlerini diğer ilgili öğrencilere aktarmak için mikrodenetleyici programlama kursu vermeye başlamış bu kurslar 2004 senesinden itibaren geleneksel olarak her sene açılmıştır. Ağırlığını elektrik-elektronik bölümünü öğrencilerinin oluşturduğu ortalama 25 kişi her sene bu kurslardan faydalanmaktadır.

2005 yılında topluluğumuz ilk defa bir yarışmaya katılmıştır. Zor şartlar altında ve kısa bir zamanda yapılan Haprox adlı robot ODTÜ Robot Günleri 2005’te birinci olarak belki de topluluğun bugünlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır. Bu başarıyla adını duyuran topluluğumuz önce Elektrik-Elektronik Bölümü tarafından sonra da Mühendislik Fakültesi tarafından desteklenmeye başlanmıştır. Önce çalışmalarını sürdürebilmesi için faaliyet gösterdiği bölüm bünyesinde bir laboratuara daha sonra da bir odaya kavuşmuş bu sayede faaliyetlerini daha düzenli bir şekilde yürütmeye başlamıştır.

2008 senesinde topluluğumuz ilk kez mezun verme heyecanını yaşamış, topluluğumuzda uzun yıllar faaliyet gösteren arkadaşlarımız mühendislik fakültesi proje yarışmasında birinci olan projeleriyle topluluğumuzu gururlandırarak bölümümüzden mezun olmuştur.
2011 senesinde topluluğumuz ilk defa en üst düzey kategori olan serbest kategoride iki projeyle yarışmalara katılmıştır. Topluluğumuz aynı sene içerisinde iki farklı yarışmada serbest kategoride ikincilik ödülünü kazanmıştır.

2012 senesinde topluluğumuz serbest kategori projelerine yenilerini eklemiş ve eski projelerin geliştirmeleri tamamlanmıştır. En fazla katılımın olduğu bu yıl 9 tane çizgi izleyen, 1 tane mini sumo robot  Verilen mezunlarla ve yeni katılan arkadaşlarla her üniversite topluluğu gibi jenerasyon değişikliği yaşayan topluluğumuzda değişmeyen tek şey arkadaşlık ortamıdır. Her sene aramıza yeni arkadaşlar katılıyor bazıları mezun oluyor ve ayrılıyor ama biz yine bir yarışmaya hazırlanırken onlarca kişi proje lab.a doluşup omuz omuza çalışıyor birbirimize yardımcı oluyoruz. Sanırım başarımızın sırrı da burada yatıyor..

Şu an birçok konuda faaliyetlerimize devam ediyoruz. İnternet dünyasında da forumumuzla robot konusunda meraklı arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.
 Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar