elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri
Gaziantep Üniversitesi Roadrunner Solar Team Yazdır

Gaziantep Üniversitesi Roadrunner Solar Team

A- A+
10.12.2013 tarihinden itibaren 4572 kez görüntülenmiştir.


Üniversite : GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ
Web Sitesi : http://www.roadrunnersolar.com
E-Posta : roadrunnersolar@gmail.com

RoadRunneR Nedir ? 
 
Gaziantep Üniversitesi Roadrunner Solar Team öğrencilerinin tasarladığı ‘RoadRunner’ adlı güneş aracı TÜBİTAK’ın her yıl rutin olarak düzenlediği Formula- G yarışlarına ve Fas-Moroccan Solar Race Challange 2014 yarışına katılmak üzere geliştirilmektedir. Bu yarışlarda RoadRunner aracı Gaziantep Üniversitesini-Makine Mühendisliği bölümünü temsil eder niteliktedir. 
 
Misyonumuz
 
*Geleceğe yön verecek alternatif enerji kaynakları üzerine, mekanik, malzeme ve elektrik-elektronik dallarında AR-GE çalışması yapmak,

*Teorik birikimleri pratiğe dönüştürerek araç tasarlamak ve üretmek,
 
*Kalite anlayışını geliştirmek ve kalitenin düzenli ilerleyişini sağlamak,
 
*Uluslararası standartlarda yerli, kaliteli ve rekabetçi ürün gelişimine katkıda bulunmaktır.
 
Vizyonumuz
 
Dinamik, araştırmacı ve paylaşımcı bir ruhu özümsemiş, temiz enerji ve ileri teknolojileri kullanıp geliştirebilen, ülke endüstrisine aktif olarak hizmet edebilecek, alanında yetkin mühendisler yetiştirerek ulusal ve uluslararası alanda GAÜN ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmektir.
 
Projenin Amacı Nedir?
 
• Güneş enerjisini kullanarak dünyamıza çevre dostu temiz enerjiyi sunmak ve kullanımını sağlamak ‘güneş enerjili araç ‘ projemizin temel amacıdır.
 
• Derslerde öğrenilen teorik bilgileri pratiğe dönüştürmek ve alternatif enerji sorununa uygulamalı olarak çözüm bulmak.
 
• Teorik bilgilerin uygulamalı olarak öğrenilmesi sayesinde; nitelikli, kendine güvenen, analitik düşünme yapısına sahip, sorunlara pratik çözümler üretebilen, zorluklar karşısında yılmayan, takım ruhuna sahip girişimci bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak.
 
• Mühendislik eğitiminde büyük yer kaplayan tasarım, analiz, imalat ve iyileştirmelerde eklenerek ekip üyelerine sorumluluk bilinci ve disiplinli çalışma ortamı yaratmak.
 
Tarihçe
 
Projemiz 2009 yılı Eylül ayında Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi Mustafa YAĞMUR ve Makine Mühendisliği öğrencisi Serhat YILMAZ tarafından kurularak faaliyet hayatına başlamıştır. İlk yılında topluluk temel çalışma alanı Güneş Enerjili Araç Projesi olmuştur. Ülkemizde her yıl yapılan TÜBİTAK Formula G yarışlarına Gaziantep Üniversitesi’ni temsilen katılım sağlanmaktadır. 2009 yılında ilk aracımız olan GÜNEŞ’in tasarımına başlayan ekibimiz 2010 senesinde aracın üretimini tamamlayarak TÜBİTAK Formula G 2010 yarışına katılmıştır. GÜNEŞ bazı teknik aksaklıklar sebebiyle kontrollerden geçemediği için yarıştan çekilmiştir. Kabuk tasarım kompozit malzemeler kullanılarak ‘Köpek Balığı’ şeklinde tasarlanmıştır ve tasarım ödülüne almaya hak kazanmıştır. Fakat yarış öncesinde yaşanan teknik arızalar nedeniyle tasarım ödülü başka ekibe verilmiştir.
 
İlk yarıştan elde edilen bilgi ve birikimlerle çalışmalarını hızlandıran ekibimiz 2011 yılında GÜNEŞ 2’yi 15 gün gibi kısa bir sürede imalatını gerçekleştirerek yarışlara katılmıştır. Yaşadığı teknik arızalar olmasına rağmen 36. sıradan yarışa katılarak 12. olarak yarışı tamamlamıştır. 2012 yılında yeni ismi olan ROADRUNNER ile çalışmalarına başlayan proje ekibi daha önce yaşadığı tüm talihsizlikleri analiz ederek çalışmalarına devam etmiştir. Aracın test aşamasında yaşanan talihsiz bir kaza nedeniyle motorda yaşanan arıza giderilememiştir. Tüm testlerden başarıyla geçen araç yarış alanında yaşanan peşi sıra talihsiz olayların ardından yarışlara katılamamıştır. Bu nedenlerden dolayı 2013 yılında 1 yıl yarışlara katılmayarak ara vermiştir. 2014 yılında ‘ROADRUNNER 2’ aracıyla yarışlara katılacak olan proje ekibi ‘Güneşle Geliyoruz’ sloganıyla çalışmalarına devam etmektedir.Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar