elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Akkuyu Nükleer Santrali ÇED Raporu Bakanlıkta

Rusya kökenli Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ. tarafından Mersin'e yapılacak Türkiye'nin ilk nükleer enerji santralinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunuldu. Detaylar haberimizde...A- A+
11.07.2013 tarihli yazı 15034 kez okunmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti ile Rus Hükümeti arasında nükleer enerji konusunda sağlanan anlaşmayla Rus Şirketi Akkuyu NGS, dört üniteden oluşan toplam 4 bin 800 MW kurulu güce sahip olacak Akkuyu Nükleer Santralini teorik olarak 20 milyar dolarlık yatırımla yapacak. Fakat daha sonradan yapılacak olan geliştirme aşamaları için bu yatırım değerinin 100 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor.Bununla birlikte riskli bir yatırım olan kurulacak nükleer santralin ÇED raporu, inşaatına başlanması açısından en önemli adımlardan biri olarak kabul ediliyor.

 

 
Akkuyu NGS yöneticileri tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 3 bin sayfa gibi oldukça kapsamlı bir içerikten oluşan raporun, başlangıçta projenin tanımı ve amacıyla ilgili, proje için seçilen yerin konumu, sosyal/ekonomik boyutları, fiziksel, çevresel, doğal kaynakların kullanımına etkisi ve sosyo-ekonomik çevrenin özellikleri gibi konulara değinileceği belirtildi.
 


Akkuyu Nükleer Güç Santrali Proje Planı


Şirket yetkilileri, ÇED raporu hakkında kararın alınacak kararın üç ay sürmesini hedefliyor.Söz konusu bu rapor, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve diğer temsilcilerden oluşan İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenecek.
 


Reuters'a Mayıs aynın sonlarında verilen bilgilere göre, Akkuyu Nükleer Santral projesinin ana müteahhidi Rus Atomstroyexport şirketi içlerinde Tekfen İnşaat, İspanyol Tecnicas Reunidas ve Doğuş İnşaat'ın da bulunduğu 10 şirketle yapılacak işler için ön görüşme gerçekleştirirken, ihalelerin Eylül ayında başlaması planlanıyor. Kaynak:


► CNN
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.