elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

SIM Kartlarında Bulunan Açık Yarım Milyar İnsanı Tehdit Ediyor

Alman kriptografi uzmanı Karsten Nohl tarafından bulunan büyük açık milyonlarca insanı etkilemeye devam ediyor ve etkileyecek. Yaptığı araştırmalarda dünya üzerindeki bütün tarife sağlayıcıları ve Gsm oparatörlerinin piyasaya sürdğü SIM kartlarındaki bir açık telefon konuşmalarının dinlenmesini, kaydedilmesini ve akıllı telefonlardaki güvenli banka uygulamalarına ulaşılmasını daha kolay hale getirdiği belirtti. Devamı Haberimizde.A- A+
28.07.2013 tarihli yazı 9848 kez okunmuştur.
Alman kriptografi uzmanı Karsten Nohl, dünyadaki sekiz sim karttan birinde bir üretim hatası olduğunu ve bu hatanın hackerların kartlara ulaşımını kolaylaştırdığını ortaya çıkarttı. Tüm dünyada yarım milyar kişiyi etkileyen hatanın kişi hangi telefon operatörünü kullanırsa kullansın telefonunu dinlemelere karşı daha savunmasız hale getirdiği belirtildi.
 

 
Risk İnceleme Şirketi Security Research Labs için çalışan Nohl’un on yıl boyunca tüm dünyadan telefon operatörlerinin kullandığı sim kartları inceleyerek keşfettiği hatanın telefon konuşmalarının dinlenmesini, kaydedilmesini ve akıllı telefonlardaki güvenli banka uygulamalarına ulaşılmasını daha kolay hale getirdiği belirtildi. Tüm dünyada kullanılan sim kartların büyük bir kısmının Gemalto ve Oberthur Technologies adlı şirketler tarafından temin edildiğini söyleyen Nohl, hatalı kartların tamamen rastgele dağıtıldığına inandıklarını belirtti.
 
 
Sim kartlara bir telefon numarası atanması ve kartların çalışır hale getirilebilmesi için telefon operatörleri özel bir “imza”yı kullanarak bu kartlara ulaşabiliyor ve kartları istediği şekilde kontrol edebiliyor. Bu imzaya sahip olmayan hiç kimse kartı kontrol etmeyi başaramıyor. Nohl araştırması sırasında sim karta özel “imza” elinde bulunmamasına rağmen kartlara ulaşmaya çalıştığını, kartların yarısının girişini reddettiğini ancak hatalı kartların kendisine bir hata mesajı ve karta ulaşımı sağlayacak “imzayı” geri yolladığını belirtti.
 

 
Nohl, “İmzaya ulaştıktan sonra ne isterseniz yapabilirsiniz. Yani bana bir telefon numarası verin, eğer şanslıysam ve o sim kart hatalıysa birkaç dakika içinde o telefona girebilir, her özelliğini kontrol edebilir, hatta sim kartın bir kopyasını yaratabilirim” dedi.Kaynak : 

► CNN.com
Kemalcan HALLI Kemalcan HALLI Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.