elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

SIEMENS Türbinleri Bereketli RES ile 40 Bin Hanenin Enerji İhtiyacını Karşılayacak

Bereketli Rüzgâr Enerji Santrali’nde yüksek verimlilik ve düşük işletme giderleri sunan Siemens teknolojisi tercih edildi. Bereketli Rüzgar Enerji Santrali(RES) tamamlandığında Siemens rüzgâr türbinleri yıllık 85 bin ton karbondioksit salımının önüne geçebilecek.A- A+
30.01.2015 tarihli yazı 15279 kez okunmuştur.

SIEMENS Rüzgar Türbinleri ile Yıllık 100 GWh Üretim Kapasitesi

Siemens ve Kinesis Enerji, kurulu gücü 32 MW olan ve yıllık 100 GWh üretim kapasitesine sahip olacak olan Bereketli Rüzgâr Enerjisi Santrali için 21 Ocak tarihinde Ankara’da anlaşma imzaladı.

Tokat ili Reşadiye ilçesinde bulunan Bereketli Beldesi’nde yaklaşık 1700 metre rakımda kurulacak Bereketli Rüzgâr Enerjisi Santrali’nde güvenirliği ve yüksek performansına bağlı olarak sahada en fazla üretimi sunması nedeniyle Siemens türbinleri tercih edildi.

 

Santralde 113 metre kanat çapı ve 83,5 metre kule yüksekliğine sahip 10 adet Siemens SWT-3.2-113 Direct Drive Türbini dönecek. Bu türbinler ‘integral blade’ yani birleşim noktası olmayan kanat teknolojisi nedeniyle yüksek güvenirlik sunuyor. ‘Direct drive’ teknolojisiyle dişli kutusuz türbinler yüzde 50 daha az dönen ekipman sunarak kompakt bir tasarım ve yüksek verim sağlıyor.
 

 
 

Kinesis Enerji 2015 Yılı Sonunda Yenilenebilir Kaynaklardan 65 MW Kurulu Gücü Hedefliyor

Yenilenebilir enerji alanında uluslararası tecrübesini Türkiye pazarına da taşıma amacı ile güneş ve rüzgar enerjisi yatırımları yapan Kinesis Enerji, kurulumun yanı sıra santralin servis ve bakım hizmetlerinde de Siemens uzmanlığını tercih etti ve Bereketli Rüzgâr Enerjisi Santrali için 5 yıllık Servis ve Bakım Anlaşması yapıldı. Bereketli Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin Ekim-Kasım 2015’te üretime geçmesi planlanıyor. Kinesis Enerji 2015 yılı sonu itibariyle Türkiye’de tamamı yenilenebilir kaynaklardan elektrik üreten santralleri ile toplamda yaklaşık 65 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.
 


Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Kinesis Enerji ile başlayacak yeni işbirliğinden memnun olduklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Siemens dünyamızın sürdürülebilir geleceği için çalışmaya devam ediyor. Her geçen gün artan enerji ihtiyacı, hepimizi yenilenebilir enerji kaynakları üzerine düşünmeye yönlendirirken biz de stratejilerimiz ve portföyümüz ile bu amaç için çalışıyoruz. Bu proje tamamlandığında yıllık 85 bin ton karbondioksit salımını engelleyecek ve 40 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak. Siemens içerisinde yalnızca rüzgâr projelerine  odaklanan ve büyük başarılara imza atan özel bir ekibimiz var. Bu ekip ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızda müşterilerimizle bir iş ortağı gibi çalışıyor ve onlar için fark yaratıyoruz.”

Kinesis Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hasan İnaloğlu ise İtalya’da başlayan güneş enerjisinden elektrik üretme başarılarının, Türkiye’de Siemens ile rüzgâr enerjisinde sürdüğünü ve Kinesis Enerji’nin yenilenebilir enerji yatırımlarına yurtiçi ve yurtdışında devam edeceğini belirtti. Rüzgâr yatırımlarında Siemens’le oluşan sinerjinin gelecek dönemdeki yatırımlarında da devam etmesini umduklarını ifade eden İnaloğlu; “Bereketli Rüzgâr Enerjisi Santrali projemizde Siemens gibi alanında uzman bir kurum ile çalıştığımız için son derece memnunuz. Projemizin yüksek verimlilikle çalışacağına ve kayda değer üretim değerlerine ulaşarak çok başarılı bir yatırım olacağına inanıyorum. Projede ekibimizin Siemens ile yaratacağı sinerji başarımızın en önemli yapı taşı olacaktır.” dedi.


Kaynak
 
► 

Doğukan KAYGUSUZ Doğukan KAYGUSUZ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır