elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Oyun sektörünün kalbi Los Angeles'ta attı

Los Angeles'taki E3 (Electronic Entertainment Expo) Elektronik Eğlence Fuarı devlerin yeni ürünlerinin savaş arenasına döndü.A- A+
16.06.2010 tarihli yazı 6409 kez okunmuştur.

Her sene düzenlenen ve büyük bir ilgi gören Elektronik Eğlence Fuarı E3, bu sene de Los Angeles' ta ziyaretçilerini ağırladı. Oyun konsollarının büyük rekabetine ev sahipliği yapan fuar da Microsoft'un Kinetic tanıtımı merakla beklenen konulardan biriydi.

Nintendo Wii ve Microsoft Kinect'in ardından Sony de hareket sensörlü Move'u görücüye çıkarttı. Nintendo Wii hareket sensörlü oyun ve spor paketi ile Playstation'u ciddi şekilde sarsmış ve kendine piyasada haklı bir yer edinmişti. Özellikle Wii Fit ve Wii Sports paketleriyle genç yaşlı herkesin gözdesi haline gelen Nintendo rakiplerinin de elini çabuk tutmasına neden oldu.

Microsoft, Kinect'i tanıtarak piyasada ben de varım dedi. Kinect'in en büyük özelliği hareketlerinizi algılamak için herhangi bir aparat gerektirmemesi. Kinect hakkında henüz kullanıcılardan şahane yorumlar gelmese de özellikle evde anne ve çocukların birlikte oynayabileceği oyunlara yönelerek piyasada farklı bir yaklaşım sergilemeyi hedefliyor. Xbox'un yaratıcısı, Kinect için, sıkı oyunculardan ziyade yeni başlayanları ve ara sıra keyif için oynayanları hedefledikleri açıklamasını yaptı ve "Şimdiye kadar anneleri de oyuna dahil eden bir tutum sergilenmedi oysa pek anne ve çocuk birlikte oynayıp eğlenebilecekleri bir deneyim sunan cihaz istiyor" dedi.

Kinect hareket sensörü dışında sesli komutlarla da interaktif dokunmasız yönetim imkanı sunuyor.


Los Angeles'taki E3 (Electronic Entertainment Expo) Fuarında Kinect'i deneyenler biraz hayal kırıklığına uğradıkları, Wii'de hali hazırda olan yeni bir şey veya bir fark görmedikleri yorumunda bulundular.Fakat elinizde tutmak veya üzerine çıkmak için herhangi ekstra bir aparat almak zorunda olmamak harika bir şey. Tek bir Kinect algılayıcı vücudunuzun tüm hareketlerini hiç kaçırmadan oyuna dahil etmek için yeterli oluyor.Yine aynı fuarda Sony de yeni hareket sensörlü cihazı Move'u tanıttı. Move sistemi, hareketleri iletecek aparatı ve algılayıcı gözü ile birlikte içinde bir oyunun da dahil edileceği paketiyle 15 Eylül'de ilk olarak Avrupa'da satışa çıkartılacak. Avrupa'dan 4 gün sonra da Amerika'da raflardaki yerini alacak.Sony Computer Entertainment America'nın Başkan Yardımcısı Peter Dille "Microsoft'un Kinect lasnmanını izleyen arkadaşlar bana onların oyun bağımlılarından ziyade ara sıra oynayan kişileri ve aileleri hedeflediğini söylediler. Bu durum da bize çok daha geniş bir tüketici kitlesine hitap etme imkanı veriyor" dedi.Sadece Move sistemini içeren paketin 100 dolar, Playstation konsoluyla birlikte olan büyük paketin ise 400 dolar olması bekleniyor. Move ile oynanmak üzere tasarlanan ilk oyunlardan bazıları "Resident Evil 5 Gold Edition" ve "Tiger Woods PGA Tour 11" oldu.

Rakiplerinin hareket algılamaya dayalı oyunlardaki atağına karşı hazırlıklı olan Nintendo gözlük gerektirmeyen 3D oyun deneyimi ile bu hamlelere cevap veriyor. Her daim yanınızda taşıyabileceğiniz oyun keyfine gerçekçi görüntüyü de katan taşınabilir konsol Nintendo 3DS kullanıcıları şimdiden heyecanlandırdı.Öte yandan 3D oyunlar için yeni bir konsol üreten diğer firmaların aksine Sony'nin Playstation'da bunun sadece yazılım sürümünü yükselterek yapacağını söylemesi rekabetin önümüzdeki günlerde daha da hararetleneceği sinyalini veriyor.Habertürk / Selin Kunt


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.