elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Otomotivde dev adım

"Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi'ni 1-1,5 ay içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz" diyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün şöyle devam etti: "Elektrikli araçların satışını ve tüketimini artıracak mekanizamaları geliştireceğiz".A- A+
19.04.2010 tarihli yazı 3916 kez okunmuştur.

Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi'nin hazırlıkları sürerken, 2011 yılında elektrikli otomobiller yollara çıkacak.


Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi'nin, 1-1,5 ay içinde tamamlamayı öngördüklerini bildirdi.


Bakan Ergün, çalışmaları sürdürülen Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ile ilgili yaptığı açıklamada, stratejinin hemen hemen hazır olduğunu, otomotiv sektör temsilcileri ile bir kere daha bir araya gelerek gözden geçireceklerini ve son haliyle Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) tekrar ele alacaklarını söyledi.


Böylece otomotiv sektörünün de strateji belgesinin olacağını kaydeden Ergün, ''Belgemizde, stratejik bir bakış açısıyla, önümüzdeki dönemde otomotiv sektörünün nerede olması lazım geldiğini, nasıl bir üretim modeli içinde olması lazım geldiğini, üretimdeki hedeflerinin ne olması gerektiğini ortaya koyan, ana üreticilerle, yan sanayi, diğer tedarikçiler ve satıcılar arasındaki işbirliğinin, koordinasyonun daha güçlü bir şekilde nasıl sağlanacağını içeren maddeler var'' diye konuştu.


Ergün, stratejinin küçük bir grubun kendi kendine hazırladığı bir çalışma olmadığını, sektör temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve kamu bürokrasisinin uzun zaman içinde, koordineli çalışmasıyla oluşturulduğunu söyledi.

''TÜRKİYE, İDDİALI ÜLKELERDEN BİRİ''

Türkiye'nin bu konuda iddialı ülkelerden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Ergün, orta vadede otomotiv sektöründeki toplam üretimin en az 2 milyon adete ulaşacağını kaydetti. Ergün, bu rakamın 1,5 milyon adetinin ihraç edebilecek bir potansiyele sahip olduğunu ve Türkiye'nin bu potansiyeli yakalayabileceğini ifade etti.


Bakan Ergün, ''Bu hedeflere uygun bir takım yatırımları, alt yapıları kolaylaştıracak unsurları içeren bir strateji belgesini açıklayacağız'' dedi.


Belgenin ne zaman tamamlanacağına ilişkin soruya da Ergün, ''1-1,5 ay içinde belgenin tamamlanmasını öngörüyoruz'' yanıtını verdi.

2011'DE İLK ELEKTRİKLİ ARABA ÜRETİLECEK

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 2011 yılında Türkiye'de ilk elektrikli aracın üretilmeye başlanacağını bildirdi. Ergün, Renault Firması'nın Bursa'da ''Fluence'' modelinin elektriklisini üreteceğini ve dünya pazarlarına ihraç edeceğini söyledi.


Otomotiv sektöründe teknolojinin değiştiğini, fosil yakıtlı araçlar yerine, hibrit araçlar ve elektrikli araçlara doğru bir gidiş olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, önümüzdeki 10 yılda Avrupa'da, her 4-5 araçtan birisinin elektrikli araç olmasının öngörüldüğünü kaydetti.


Ergün, bu teknolojik değişim sırasında Türkiye'nin önemli bir avantaj yakalayabileceğine işaret ederek, Türkiye'nin otomotivdeki birikiminin buna müsait olduğunu, elektrikli araç üretiminde önemli merkezlerden birisi haline gelebileceğini söyledi.


Firmaları buna teşvik ettiklerini kaydeden Bakan Ergün, 2011 yılında Türkiye'de ilk elektrikli aracın üretilmeye başlanacağını kaydetti.


Renault Firması'nın Bursa'da ''Fluence'' modelinin elektriklisini üreteceğini ifade eden Ergün, firmanın ihraç pazarları için bağlantılarını da yapmış durumda olduğunu söyledi.

''İYİ NOKTADAYIZ AMA KENDİ MARKA VE TASARIMIMIZ YOK''

Bakan Ergün, Türkiye'nin otomotivde çok iyi bir noktada olduğunu ancak, kendi marka ve tasarımının bulunmadığını kaydederek, bu konuda önemli mesafe alınabileceğini, birikimin, teknolojinin buna müsait olduğunu belirtti.


Türkiye'nin tasarım ve model oluşumunu da birikimine eklediğinde dünyada kendi model, marka ve tasarımlarıyla yer alabileceğini kaydeden Ergün, şöyle devam etti:


''Elektrikli araç dönüşümü sırasında bunu yaparsak, çok daha başarılı olabiliriz. Hem elektrikli araçların pillerinin üretiminde, hem de diğer aksamlarının üretiminde son derece başarılı olma şansımız var. Elektrikli araç üretimi, kendi marka, model ve tasarımını meydana getirmede ve yeni teknolojiyi transfer etme, geliştirmede öncülük yapmada kaçırmayalım bu fırsatı diye çalışmalarımız devam ediyor.''

''DÖNÜŞÜM İÇİN YENİ BİR MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ''

Bakan Ergün, sadece elektrikli araçların sıfırdan üretiminin değil, aynı zamanda dönüşümünün de gündeme geleceğini belirterek, bunun ayrı bir çalışmayı gerektirdiğini söyledi.


Elektrikli araç üretmek kadar, mevcut araçların elektrikliye dönüşümünün ayrı bir sektör haline gelmiş olacağını kaydeden Ergün, şöyle konuştu:


''Bu, yeni bir yan sanayi, pil üretimi, Ar-Ge çalışmalarını yanında getirecek. Bu çerçevede, hem içeride araçların tüketimi ve mevcutların dönüşümü içinde çalışmalar var. Bunun teşvik edilmesine yönelik bir model üzerinde de çalışıyoruz. Ayrıca şimdi bir model geliştirip, bunu EKK'da ayrıca masaya yatıracağız.


Hangi teşvikleri verirsek, elektrikli araçların tüketimi içeride hızlanabilir? Bununla ilgili kamu destekleri önemli. Mesela kamuda kullandığımız araçların, elektrikli araç olması gibi bir çalışma yapılabilir.


Daha sonra şarj istasyonları kurulması gerekiyor şehirler arası yollarda veya şehir içi benzin istasyonlarında, onun içinde özel bazı destekler verilebilir. Çok yüksek maliyetli destekler olmadığını gördük dünyada. Bu tür desteklerle, iç piyasada da elektrikli araçların tüketimini, satışını canlandıracak mekanizmaları geliştireceğiz.''


Elektrikli otomobillerin çevre açısından da önemli bir adım olduğuna işaret eden Ergün, elektrikli otomobiller ile karbondioksit salınımı, şehirlerdeki hava kirliliği, gürültü kirliliği, küresel ısınma gibi konularda da önemli bir mesafe alınmış olacağını söyledi.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.