elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Moore kanunu yetersiz mi ?

ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA, Moore kanunun terknolojinin artan ivmeli hızına yetişemediğini düşünüyor.A- A+
16.08.2010 tarihli yazı 8782 kez okunmuştur.

Intel şirketinin kurucularından Gordon Moore'un ortaya attığı "mikroişlemciler içerisindeki transitör sayısı her yıl iki katına çıkacaktır" öngörüsü 1965 yılında beri bilim dünyasında Moore kanunu olarak yer almakta.

Moore KanunuAmerika'nın ileri derece savunma araştırmalarını yürüten kurum DARPA, Moore kuralını ezip geçecek gibi görünüyor. Moore'un kanununa göre, bir silikon parçasına yerleştirilebilen transistör sayısı her 18 ila 24 ay arası ikiye katlanmakta. Ancak DARPA'ya göre bu hız yetersiz.

DARPA'nın Moore kanununu yıkıp geçmeye hazırlanan projesinin adı, büyük ölçekli hesaplama. Büyük ölçekli kelimesinin bile biraz hafif kaçtığı DARPA'nın bu yeni projesi, saniyede bir milyon trilyon işlemi birarada yapılabilecek. Prototiplerinin ise 2018'de çalışır duruma gelmesi bekleniyor.

AMD tabanlı Jaguar, saniyede 1,75 katirilyon işlem yapabiliyor


Bu yeni bilgisayarın kullanacağı verilerin ise, ordu tarafından alıcılar ya da sistemler aracılığıyla toplanmış olan istihbarat bilgileri olacağı düşünülüyor.CHIP


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.