elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Grundig küresel boyuta taşınıyor

Koç Grubu, daha önce bünyesine katıp, Beko Elektronik’le adını değiştirdiği Almanya’nın efsane markası Grundig’i küresel boyuta taşımak için kolları sıvadı.A- A+
26.06.2008 tarihli yazı 4965 kez okunmuştur.


Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Hedefimiz Grundig'i küresel marka yapmak" dedi. Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu da, "Grundig marka ürünleri 5 kıtada 100'den fazla ülkeye dağıtacağız" diye konuştu.

DAYANIKLI tüketim, enerji, finans ve otomotiv sektörüne yoğunlaştıklarını belirten Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "İlk hedefimiz Arçelik'in know-how'ını ve Ar-Ge kapasitesini Grundig'e aktarmak. İkincisi de verimli ve güçlü dağıtım kanallarımız aracılığıyla ürünlerini tüm dünyaya yayarak Grundig'i küresel bir marka haline getirmek" dedi. Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu da, "Önümüzdeki dönemde Arçelik'in güçlü satış ve pazarlama ağından yararlanarak Grundig marka ürünleri 5 kıtada 100'ün üzerinde ülkeye dağıtmayı planlıyoruz" diye konuştu.

4 sektörde önemli oyuncu

Mustafa Koç, grubun küresel oyuncular arasındaki yerini hızla pekiştirmeye ve dünya şirketleri arasında üst sıralara doğru tırmanmaya başladığını vurgulayarak, şöyle konuştu: "2007 itibari ile dayanıklı tüketim, enerji, finans ve otomotiv sektöründeki toplam gelir grup ciromuzun yüzde 88'ini oluşturdu. Uluslararası satış rakamlarımızın yüzde 92'si bu sektörlerden geliyor. Yatırımlarımızın yüzde 87'sini de yine bu sektörlere yapıyoruz. Dolayısıyla 4 sektörde küresel dünyada önemli bir oyuncu olma yolunda atılmış adımlar da her geçen gün önem kazanıyor."

12 fabrikada üretim yapıyoruz

Dayanıklı tüketim sektöründe 4 ülkeye yayılmış 12 fabrika ile üretim yaptıklarını, beyaz eşya ve televizyon üretiminde Koç Topluluğu şirketlerinin Avrupa'da ilk üçte yer aldığını vurgulayan Koç, şöyle devam etti: "Bu performanslarda Türk pazarının lideri ve yüzde 57'lik paya sahip Arçelik'in çok büyük rolü var. Arçelik aynı zamanda gerçekleştirdiği 143 patent başvurusu ile dünya çapında en çok uluslararası başvuru yapan şirketler listesinde yer alan ilk ve tek Türk şirketidir. Aynı başarıyı tüketici elektroniğinde de yakalamak istiyoruz. Grundig markasının satın alınması ise bu neden ağırlık kazanıyor."

Ar-Ge'de dünya liginde

Yenilikçi ürünler ve teknolojiler geliştirmeye devam edeceklerini söyleyen Mustafa Koç, Grundig'in bugünkü marka imajını yeni jenerasyona taşıyarak değerini daha da artıracaklarını, Arçelik'in küresel başarılarıyla Grundig gibi bir marka ile yaratacakları sinerjiye çok inandıklarını vurguladı. Koç Holding'in Ar-Ge yatırımlarının küresel ligde yerini aldığını ifade eden Koç, "25 ülkede yapılan araştırmaya göre en yüksek Ar-Ge yatırımı yapan 2 bin şirket arasında Koç Holding'in 736'ıncı sıraya yerleşti" dedi.

LCD'de yüzde 60 büyümeyi planlıyor

GRUNDIG'in 2007'de Almanya pazarında LCD televizyonlarındaki pazar payını yüzde 3.1'den yüzde 4.1'e çıkardığını söyleyen Bülent Bulgurlu, şu bilgileri verdi: "Geçen yıl 450 bin olan LCD tv satışları bu yıl 600 bine çıkarmayı planlalıyoruz. 2008'de LCD Tv pazarının Avrupa'da yüzde 30 büyümesi bekleniyor. Biz ise Grundig'i LCD'de yüzde 60 büyütmeyi planlıyoruz. Öncelikli hedeflerimizin arasında Grundig'e özgü marka kimliğini teknolojiyi ve ürün geliştirme çizgisini korumak var."

Doğu Avrupa'dan kaçıyorlar bu fırsatı değerlendirelim

FİRMALARIN bir çoğunun Doğu Avrupa'daki üretim tesislerinde sorunlar yaşadığına dikkat çeken Aka Gündüz Özdemir, şöyle devam etti: "Doğu Avrupa'da Uzakdoğulu firmalar 100'e yakın fabrika açmıştı. Bunların birçoğu fabrikasına kapattı. Yaşanan gelişmelerle birlikte Türkiye bu işler için fevkalade uygun hale geldi. Sektörün bu fırsatları biran önce değerlendirmesi için çalışmalar yapması gerekiyor. Herkes bu ülkelerden kaçarken Türkiye fırsatları değerlendirmeli."

600 milyon dolarlık televizyon modülü yatırımı için biz hazırız

KOÇ Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Aka Gündüz Özdemir, Türkiye'de modül üretimi için Vestel Grubu'yla birlikte yabancı ortaklı bir yatırıma hazırlandıklarını, bunun için hükümetten desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi. Özdemir, televizyonda görüntü kalitesini artıran modül yatırımının 500-600 milyon dolarlık büyüklükte olacağını, doğrudan 2 bin dolaylı olarak da 10 bin kişinin üzerinde istihdam yaratılacağını belirtti. Bu yatırım için hükümetle görüşmelerin bir süredir devam ettiğini söyleyen Özdemir, teşvik sağlandığında Tayvanlı ya da Güney Koreli şirketlerin Türkiye'ye gelmek için hazır olduğunu ifade etti.Kaynak: Hürriyet Gazetesi