elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

2011’in En çok aranan iki pozisyonu Satış ve Pazarlama oldu.

Jobnak.com'un 2011'in ilk çeyreği ile oluşturulan insan kaynakları raporuna göre satış ve pazarlama pozisyonlarındaki iş fırsatlarının 2010 yılının ilk çeyreğine göre %30 artış olduğu tespit edilmiştir.A- A+
06.04.2011 tarihli yazı 5819 kez okunmuştur.

Jobnak İnsan Kaynakları Genel Müdürü İzzet Baysal, 2011'in ilk üç ayında en çok eleman aranan pozisyonlar arasında satış ve pazarlama iş ilanları başta olmak üzere takiben muhasebe, sekreterlik ve operasyon ilanlarının yer aldığını belirtti.Her sektörün can damarı olan pazarlama organizasyonları gelişen pazarla birlikte kendi yıldızını aramaya başlayarak özellikle tekstil, lojistik ve bilişim sektörlerinde artan iş ilanlarının dikkat çektiğini belirten Baysal, bu alanda kariyer hedefi olanların iş ararken bu üç sektör üzerinde durmalarını öneriyor.

"Satış ve Pazarlama alanında çalışanlar daha fazla kazanç sağlıyor.
"


Jobnak İnsan Kaynakları Genel Müdürü İzzet Baysal, "Sürekli büyüyen pazara orantılı olarak artan personel ihtiyacında 'daha çok nasıl satarım?' sorusuna cevap verenler kazanıyor ve kazandırıyor", dedi.

Jobnak İK uzmanlarının yapmış oldukları araştırma sonucunda ürünün ve hizmetin satışını ve pazarlamasını yaparken yeni fikirler üreten, inisiyatif kullanan ve ürün ve hizmet hakkında çok iyi bilgiye sahip olan personelin daha fazla kazanç sağladıkları ortaya çıkıyor.Personelin, ürün ve hizmet bilgisinin eksik olması satış ve pazarlama yaparken zor duruma düşülmesine ve firmaya olumsuz etki yaratılmasına neden olduğu tespit ediliyor.IK yetkilileri seçme ve değerlendirme sürecinde, adayın veriler ile iş deneyimleri anlatmasının karar verme aşamasında yardımcı oldukları gözlenmiştir.

Özellikle satış ve pazarlama alanında çalışanların deneyim kazandıkları projeleri, satış ve pazarlama faaliyetlerinin başlangıç aşamasından sonucuna kadar olan süreçleri gerçek veriler ile anlatmaları İK yetkililerine güven kazandırarak sonuç odaklı çalışıldığının bilincinde olduğunu göstermektedir.

Yeniliklerle ve Teknoloji ile Fark Yaratın

Yeni bir pazarlama alanı olan Sosyal Medyayı 'etkin ve doğru' kullanan personel ise işyerinde artı puan kazanıyor. İzlenme ve takip oranlarının en rahat biçimde izlenebildiği sosyal medya kanallarında, kampanyaları sosyal medya üzerinden farklı dil ve yöntemlerle aktaran pazarlamacı fark yaratmaktadır.

Markayı ve ürünü doğru yerlerde konumlandırma ile hedef kitleye ulaşmanın önemini gerektiren pazarlama sistematiğine göre sosyal ağlar, bloglar, forumlar v.b mecralarda kullanılan pazarlama faaliyetleri çok fazla talep görmektedir. Sosyal medya iletişimi kullanan firmalar, internet kullanıcıları ve firma takipçileri ile kurdukları iletişimi arttırırken ürün ve marka bilinirliliğini de arttırmaktadır.