elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Zorlu, enerjiye açılıyor

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, grubun tekstil, enerji, tüketici elektroniği ve beyaz eşya ile gayrimenkul sektörlerine odaklanacağını, enerjide 2012'de hedefA- A+
26.02.2008 tarihli yazı 2184 kez okunmuştur.

Global ekonomide yaşanan krize rağmen Zorlu grubu, yılsonu konsolide ciro hedefini 5.25 milyar dolar olarak belirledi. Grup geçen yıl 4.6 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştirmişti. Zorlu, "Vestel Elektronik'in bu yıl cirosunu 4 milyar dolara, ihracatını 3 milyar dolara çıkarmasını hedefliyoruz" dedi.

Zorlu, grubun geçen yıl faaliyet kârının 404 milyon dolar olduğunu ve bu yıl yüzde 27 artışla 515 milyon dolara çıkacağını söyledi. Zorlu, Whirlpool Europe ile yüzde 50-50 eşit hissedarlıkla bir şirket kurmak üzere imzaladıkları niyet mektubunun bir ortaklığa dönüşüp dönüşmeyeceğinin nisanda netleşeceğini söyledi.

Kurutma fabrikası 2009'da

Zorlu, "Manisa'da bulunan Vestel City'de, 2009 sonuna kadar 30 milyon dolarlık yatırımla yıllık 500 bin adet kapasiteli bir çamaşır kurutma makinesi fabrikası kurmayı planlıyoruz" dedi. Zorlu, grubun enerjide 2012 yılına kadar kömür, hidroelektrik, doğalgaz, rüzgâr ve jeotermal enerjide toplam 4 bin megavat civarında bir kapasiteye ulaşmayı hedeflediğini söyledi.

"Bu projeler için 5 milyar dolardan fazla yatırım gerekecek" diyen Zorlu, bu rakamın şu ana kadar 2.49 milyar dolarlık kısmının zaten açıklandığını söyledi.

Grubun Rusya'daki yüzde 51 ortaklıkla yaptığı yatırım kapsamında 350 megavat kapasiteli ilk santralin bu yıl sonunda, diğer 350 megavatlık ünitenin ise bir yıl sonra devreye alınacağını belirten Zorlu, bu projenin 800 milyon dolar tutacağını söyledi. Grubun ayrıca Pakistan ve İsrail'de de enerji yatırımları bulunuyor.

"Ankara doğalgaz dağıtım ihalesi, Afşin-Elbistan C ve D üniteleri için açılan ihaleye katılacağız" diyen Zorlu, "Nükleerde de stratejik bir ortakla yeni bir ortaklık kurup ihaleye gireceğiz" dedi.

'En büyük sorun değerli YTL'

Tekstilde bu yıl 750 milyon dolar ciro hedefleyen Zorlu, reel sektörün en büyük sorununun değerli YTL olduğunu söyledi.

Zorlu, "Tekstilde son çare olarak üretimi yurtdışına kaydırırım. Türkiye'nin doğusunda bazı koşullar sağlansa, asgari ücretten vergi alınmasa, ucuz enerji kullandırılsa, teşvikler verilse, hem işsizlik sorunu hem de o bölgeye özgü sorunlar çözülür. Böyle bir yasa çıkarılsa 3 yıl içinde 3 bin kişilik istihdam yaratma sözü veriyorum" dedi.

Milliyet