elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Vestas'ın 2010 yılı hedefi 6 milyar euro

Vestas, 2010 yılı hedeflerini düşürmesine rağmen Nisan ve Haziran aylarında 2009 yılı boyunca aldığı kadar sipariş aldı.A- A+
31.08.2010 tarihli yazı 3349 kez okunmuştur.

Rüzgar enerjisi sektöründe dünya liderlerinden biri olan Vestas, 2010 yılı beklentilerini geri çekti. Daha önce yaptığı açıklamada, 2010 yılı cirosunun 7 milyar Euro olacağı tahmininde bulunan şirket, bu oranı 6 milyar Euro'ya çekti. Şirketin bu kararında, ikinci çeyrek rakamları etkileri oldu. Vestas, 2010 yılı ikinci çeyreğinde 119 milyon Euro net zarar açıkladı. Vestas'ın projelerinin ertelenmesindeki en önemli neden ise ekonomik kriz oldu.
Rüzgar türbini üretiminde dünya lideri olan Vestas, rüzgar enerjisi sektöründe GE Wind ve Siemens'in ardından ABD'deki üçüncü oyuncu konumunda.
Vestas'ın ikinci çeyrekte yaşadığı kötü rakamlara rağmen, 2010'un ikinci yarısı oldukça umut vaat edici. Vestas, Nisan ve Haziran ayları içinde tarihinin en fazla siparişini aldı. Şirketin 2011 yılına kadar 3 bin MW'ı aşan siparişleri tamamlaması gerekiyor. Bu dönemde alınan siparişler, 2009 yılının tamamında alınan siparişlere denk geliyor.
Rüzgar enerjisi sektörü de genel anlamda oldukça olumlu bir tablo ortaya koyuyor. Sektörün yıllık büyüme oranı yüzde 25'e ulaşıyor. ABD, rüzgar enerjisindeki payını artırmayı hedeflerken, Çin, önümüzdeki 10 sene içinde yenilenebilir enerji sektörüne 700 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor.Geleceğin Enerjisi


GÜNÜN FİRMASI