elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türk Telekom, Türkiye'den teknoloji şirketi alacak

Yüksek fiyatlar nedeniyle yurtdışında operatör almaktan vazgeçen Türk Telekom (TT), yeni stratejisini Türkiye'den teknoloji şirketi satın almak ve inovatif ürünleri ihraç etmek olarak belirledi.A- A+
14.08.2009 tarihli yazı 2050 kez okunmuştur.

3.5 yıl önce özelleştirilmesinin ardından Argela, İnnova, Sebit, Sobee gibi bilişim şirketlerini bünyesine katarak yeni ürünlerle büyüme yolunu seçen TT'nin CEO'su Paul Doany, yeni yerli teknoloji şirketi alımları yapabileceklerinin sinyalini verdi. Kriz döneminin teknoloji üreten şirketleri satın almak için iyi bir fırsat sunduğunu kaydeden Doany, "Biz ürettiği teknolojiyi, global anlamda satacak güçte olmayan şirketleri satın almaya açığız. Yeni teknoloji sunmada bize faydalı olacak bir şirketi satın almak isteriz. O şirketlerle faydayı paylaşmaya hazırız" dedi.Türk Telekom'un cep telefonuyla WiFi noktalarında ev telefonu hattı üzerinden arama yapılabilmesini sağlayan Wirofon teknolojisinin tanıtımı Antalya'da düzenlenen bir toplantıyla gerçekleşti.

Yurtdışında fiyatlar adil değil


Toplantıda konuşan Paul Doany, Bulgaristan, Makedonya, Kırgızistan gibi çeşitli ülkelerde telefon operatörü ihalelerine girdiklerini ancak adil bedelin üstünde fiyatlar istenmesi nedeniyle bir süre yurtdışında operatör satın almayacaklarını kaydetti. Doany, fiyatların belli bir seviyeye gelmesi durumunda uluslararası yayılma stratejilerine devam edeceklerini vurguladı. Şu an teknoloji üretip ihraç ederek global pazarlarda rekabet edeceklerini anlatan Doany, "Yeni teknoloji geliştirmek için iştiraklerimizde 650 kişilik mühendis ekibiyle çalışıyoruz. Ancak bu sayıyı bin kişiye çıkarmak için Türkiye'de yeni şirket satın alabiliriz" diye konuştu. Doany, 2007'de satın aldıkları Argela ile kendi ürettikleri teknolojiyi ihraç eder hale geldiklerine dikkat çekti. Doany, "Türk mühendislerin geliştirdiği yazılımları bu işin kalbinin attığı Hindistan'a ihraç ettik. Şu anda orada 2 operatörle 150 milyon kişiye hizmet veriyoruz. Yakında katılacak üçüncü operatörle bu sayı 200 milyona çıkacak" açıklamasını yaptı. Türk inovasyonunu dünyaya sunmaya devam edeceklerini vurgulayan Doany, 160'tan fazla ülkede 100 binden fazla erişim noktasında yer almayı hedeflediklerini söyledi.

Yeni teknolojiye 2 milyar TL yatırım


Toplantıda konuşan Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer ise 2009'u yakınsama yılı ilan ettiklerini belirterek "Gelecek için başlattığımız projeler bizi heyecanlandırıyor. Türkiye'yi uluslararası arenada hak ettiği yere kavuşturmak için altyapıda dev yatırımlar yapıyoruz. 2008 yılında 2.9 milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Bu yıl ise 2 milyar TL'lik yatırım yapacağız" dedi.
Cepten ev telefonunu kullanma imkânı


Teknoloji ihraç etmek hedefiyle Ar-Ge yatırımlarına hız veren Türk Telekom, bu çalışmaların bir ürünü olarak, grup şirketi Argela tarafından geliştirilen Wirofon'u tanıttı. Türk Telekom CEO'su Paul Doany, Wirofon'un, mobil telefon ve bilgisayar üzerinden ev telefonunu kullanma imkânı sunduğunu ve tüm aramaların ev telefonu tarifesi üzerinden ücretlendirildiğini kaydetti. Doany, ürünün özelliklerini şöyle anlattı: "Ürün, internet erişimi olan her yerden Türk Telekom ana şebekesine bağlanarak çağrı yapma olanağı sağlıyor. Wirofon'dan yararlanmak için Türk Telekom ev telefonu aboneliği, SIP protokolü destekli ve Windows Mobile işletim sistemli bir WiFi uyumlu cihaz, internet bağlantısı olan bir bilgisayar veya herhangi bir WiFi kapsama alanı yeterli oluyor. Cepten görüşme için bir SIM kart gerekmiyor. Bu nedenle iPod Touch ile bile görüşme yapılabilecek."
İlk 100 bin müşteriye bin dakika hediye


Türk Telekom, Wirofon ile ilgili bir kampanya da düzenledi. Paul Doany, Wirofon'a abone olacak ilk 100 bin müşteriye, yıl sonuna kadar şehiriçi ve şehirler arası ev telefonu aramalarının aylık bin dakikasını hediye olarak vereceklerini, GSM yönüne aramaların da dakikasını tüm vergiler dahil 9 kuruş olarak belirlediklerini söyledi. Kampanyadan yararlanmak için herhangi bir abonelik ücreti veya taahhüt gerekmediğini anlatan Doany, ayrıca kampanya kapsamında, yıl sonuna kadar TTNET internet erişim noktalarında (hotspot) Wirofon erişimi için ekstra ücret alınmadığını da kaydetti. Doany, Türk Telekom abonesi olanların, Wirofon hizmetinden faydalanabilmek için ev numaralarını yazarak 6606'ya SMS göndermelerinin yeterli olacağını söyledi.Kaynak: Referans


GÜNÜN FİRMASI