elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Total İran'a yatırımdan vazgeçti

Total'ın Üst Düzey Yöneticisi Christophe de Margerie, siyasi riskin yüksek olması nedeniyle İran'a yatırım yapmayacağını bildirdi.A- A+
10.07.2008 tarihli yazı 2036 kez okunmuştur.


ABD'nin bazı ülkelerde Avrupa'nın enerji yatırımlarına baskı yapmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren De Margerie, 'İki önemli ülkeyi (İran ve Irak) sistemden çıkar ve daha sonra 'yeterli petrol ve doğal gaz yok' diye konuş. Oh ne güzel, sürpriz' dedi.

De Margerie, Total'in İran'dan tamamen çekilip çekilmeyeceğine ilişkin bilgi vermedi.


Total'ın bu kararını, İran Devrim Muhafızları'nın dün 2 bin kilometre menzilli Şahab-3 füzesi denemesi yapmasının ardından alması dikkat çekti.

Total, İran Ulusal Doğal Gaz Şirketi ile Güney Pars doğal gaz projesinde 11. safha çalışması için mutabakat zaptı imzalamıştı.

İran, Total'ın anlaşmaya uymasını isterken, İran'ın nükleer programından kaygı duyan Fransız hükümeti, Total'e bu ülkeye yatırım yapmaması çağrısında bulunmuştu.

ABD Kongresi, İran'ın doğal gaz ve petrol sektörüne 20 milyon dolardan fazla yatırım yapan yabancı şirketleri cezalandırmayı amaçlayan yaptırımlar yasasını kabul etmişti.

Washington yönetimi Tahran'ı nükleer silah elde etmeye çalışmakla suçlarken, dünyanın dördüncü büyük petrol üreticisi İran nükleer programının sadece elektrik elde etmeyi amaçladığını savunuyor.Hürri