elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Telekom'dan istihdam atağı

Küresel mali kriz, ekonomik durgunluk olarak kendini hissettirmeye başlarken Türk Telekom'dan istihdam atağı ve "yatırımlara devam" mesajı geldiA- A+
12.11.2008 tarihli yazı 1852 kez okunmuştur.

Ekonomik krizden fazla etkilenmediklerini ifade eden Türk Telekom CEO'su Paul Doany, eleman alımlarına ve yatırımlara devam edeceklerini söyledi.Türk Telekom, Türkiye genelinde toplam 2 bin 100 yeni mühendis ve teknikeri istihdam etti. Yeni mühendisler, Türk Telekom'daki görevlerine Lütfi Kırdar'da düzenlenen toplantıyla başladı. 6 gün sürecek uyum programı boyunca Türk Telekom'un reklam yüzü Cem Yılmaz, eğitmenler ve uzman konuşmacılar, Türk Telekom'un yeni çalışanlarıyla bir araya gelecek.Yeni alınan mühendis ve teknikerlerin, Türk Telekom Operasyon Başkanlığı altında yer alan Telekomünikasyon Şebekeleri, Bilişim Ağları, İşletme ve Bakım Direktörlükleri gibi teknik birimlerde görev alacağı bildirildi. Türk Telekom'daki bu pozisyonlar için 4 bin 800'ü mühendis ve 8 bin 200'ü tekniker olmak üzere toplam 13 bin başvuru yapıldı. 21 farklı grupta 63 seçicinin aktif olarak görev aldığı işe alım sürecinde 13 bin aday arasından toplam 2 bin 100 mühendis ve tekniker seçildi."Yurt genelinde eleman alımlarına devam"


Toplantının ardından İHA'ya özel açıklamalarda bulunan Türk Telekom İnsan Kaynakları Başkanı Gökhan Bozkurt, bu kadar yüksek sayıda mühendisin işe alımının telekomünikasyon sektörü adına çok önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.Bozkurt, sadece 4 yıllık değil 2 yıllık mezunlarını da işe aldıklarını belirterek, "İşe alınan personeli birçok eleme sürecinden geçirdik. Çalışanlarımız ve yöneticilerimizle beraber yeni çalışanlarımıza Türk Telekom'u tanıtmak ve onlara çeşitli eğitimler vermek amacıyla bir oryantasyon programı düzenledik. Yeni arkadaşlar, Türkiye'nin her yerinde, 81 vilayette hizmet verecek.Bu da ayrı bir mutluluk vesilesi. Çünkü Türkiye'nin bu kritik ortamda global kriz ortamında ülkenin 81 vilayetinde çalışacak insanları bünyemize katmak ülke ekonomisine de büyük katkıdır diye düşünüyoruz" diye konuştu.


"Her alanda ve yurt sathında alımlar yapmaya devam edeceğiz" diyen Bozkurt, başvuruları özellikle Türk Telekom internet sitesinden ve zaman zaman da başka işe alım sitelerinden kabul ettiklerini belirtti."Yavaşlamadık yatırımlarımız sürecek"


Türk Telekom CEO'su Paul Doany de İHA'ya özel açıklamasında, yeni işe alınanlar için açılan özel kurslardan bazılarına bizzat katılacağını ifade etti.Geçtiğimiz sene yaklaşık 800 yeni mezunu işe aldıklarını hatırlatan Doany, "Bu sene toplam sayı, yaklaşık 2100 civarında ve işe alımlara devam edeceğiz. Çünkü uygun eğitimli, genç insanları işe almak, şirketin değişimidir. Bunu tüm ülke çapında uyguluyoruz ve bu tabi ki bir değişimin başlangıcı" dedi.Küresel ekonomik krizden Türk Telekom olarak fazla etkilenmediklerini ifade eden Doany, "Aslında bu küresel kriz, doğal olarak finansal sektörü etkiledi. Bu nedenle bankalar, kredi sağlayacak ya da kredi koşullarını değiştirecek durumda değiller. Neyse ki, borcumuzun olduğu bir durumda değiliz, şirket mali açıdan çok iyi durumda. Ancak tabi ki yerel ekonominin üzerinde durgunluk gibi bir etkisi olabilir. Bunun işaretlerini uluslararası olarak görmeye başladık.Bu dönem boyunca da çok büyük bir etki olacağına inanmıyorum, yavaşlamıyoruz. Yeni insanları işe almaya ve yatırımlarımıza devam ediyoruz" şeklinde konuştu.Doany 2009'da da insan kaynakları değişimi çerçevesinde eleman alımlarına devam edeceklerini bu kapsamda örneğin halen bin 400 olan çağrı merkezi çalışan sayısını da piyasa koşullarına bağlı olarak 2 bine çıkarabileceklerini ifade etti.Bu yıl Türk Telekom ve Avea olarak toplam yatırımlarının daha önce üst sınır olarak açıkladıkları 1.7 milyar YTL civarında gerçekleşeceğini belirten Doany, gelecek dönemde yatırım alanında çoğunlukla erişim ağına ağırlık vermeye devam edeceklerini belirtti.Kaynak: İHA