elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Teknolojide yabancı perakendeciler gidecek

Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan, iddialı konuştu.A- A+
08.08.2008 tarihli yazı 1949 kez okunmuştur.


Vatan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir aile şirketi olan Vatan Bilgisayar'ın, bu "gri" zamanda bile önünü açık gördüğünü, Türkiye'de bir süredir devam eden belirsizliğe rağmen 5 yeni mağaza daha açmayı planladıklarını söyledi.İstanbul'da Avcılar, Maslak veya Pendik'te 2 mağaza düşündüklerini, diğer mağazaların ise Denizli, İzmit, Eskişehir veya Gaziantep'te olabileceğini belirten Vatan, bu yılın sonunda hizmete girmesini planladıkları yeni mağazalarıyla yaklaşık 500 kişiye daha istihdam sağlayacaklarını, mağaza sayılarını ise 15'e çıkaracaklarını kaydetti.Vatan, "Aslında bu sayı 5 ile de kalmayacak, daha fazla mağaza açabiliriz. Biz Türkiye'ye güveniyoruz. Bugün Türkiye'de birçok şey net olmayabilir ama önümüzdeki dönemde işler açıldığında, biz hazır olmak istiyoruz" dedi.Vatan Bilgisayar'ın 6 yılda yüzde 13 bin gibi "çılgın" bir büyüme elde ettiğini bildiren Vatan, 2008 için sene başında 1 milyar dolar ciro hedeflediklerini, ancak son aylarda yaşanan durgunluktan dolayı bu hedefi 1 milyar YTL olarak değiştirdiklerini söyledi.


Yaklaşık 10 milyar dolar büyüklüğe sahip olan teknoloji perakendeciliği sektörünün her yıl yaklaşık yüzde 25 dolayında büyüdüğünü belirten Vatan, Vatan Bilgisayar'ın ilk yarıdaki durgunluğa rağmen açtığı yeni mağazalar sayesinde yüzde 33'lük büyüme yakaladığını anlattı.Vatan Bilgisayar'ın Almanya'da da mağaza açma planı bulunduğunu bildiren Vatan, "2009 yılında olabilir. Oradaki gidişata göre diğer Avrupa ülkelerini de düşünebiliriz" şeklinde konuştu.

"PAHALI ÜRÜNDE MÜŞTERİ, BEKLEMEYE GEÇTİ"
Hasan Vatan, ekonomideki belirsizliğin teknoloji perakende sektöründe işleri yavaşlattığını, pahalı ürünlerde müşterilerin beklemeye geçtiğini söyledi.Vatan, "Müşteri harcayacaksa önünü görmeli. Bundan dolayı bizde geçen yıla göre yüzde 40'a varan iş düşüşü oldu. Son 3 ayı böyle geçirdik. Bundan sonra hızlı bir şekilde toparlayacaktır" şeklinde konuştu.Türk insanının teknolojiye olan merakına dikkati çeken Vatan, mağazalarındaki OEM ürünlerin büyük ilgi gördüğünü, özel montaj bölümlerinde kişiye özel bilgisayarların toplandığını anlattı.Plazma ve LCD televizyonlarda iyi bir gelecek beklediklerini ifade eden Vatan, "2010'a kadar 30 milyon televizyonun hemen hemen hepsi LCD veya plazma TV'ye dönecek. Dolayısıyla sırf oradan bile milyar dolara yakın ciro elde etmek mümkün olacak. O tarafta da adres olmak istiyoruz" şeklinde konuştu.Hasan Vatan, 2010 yılında 3 milyar dolar ciro gibi yüksek bir hedefleri olduğunu belirterek, Türkiye'nin ilk 10 özel sektör firması gibi olmayı amaçladıklarını söyledi."YABANCILAR GİDECEK"


Sektöre yabancıların da ilgi gösterdiğini anımsatan Hasan Vatan, "Muhtemelen çoğu geri gidecek. 2010 yılında Türkiye pazarına girmeyi planlayan bir firma gelmeden, mevcut olanlar Türkiye'den ayrılmış olur" yorumunu yaptı.Vatan, yeni zincirlerin de çok rahat olmadıklarını, birtakım satın almaların olabileceğini ifade etti.Pazara yeni giren yabancı bir şirketin gösterdiği "pazarlama dehası" sayesinde 1 günde önemli bir tanınırlığa ulaştığını ifade eden Vatan, ancak kalabalık mağazalarda alış veriş oranının düşük olduğunu ifade etti.Kaynak: AA


GÜNÜN FİRMASI