elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Tek suçları Electrolux bayisi olmak

Dünyanın en büyük beyaz eşya üreticilerinden Electrolux’un 3 yıl önceki vaatlerine inanan esnaf, bugün perişan.A- A+
26.03.2009 tarihli yazı 2250 kez okunmuştur.

Önemli bir kısmı diğer beyaz eşya üreticileriyle sözleşmelerini feshederek Electrolux'e geçen bayiler ne satış yapabiliyor, ne de yapılan anlaşmaları tek taraflı iptal edebiliyor.Türkiye'de sayıları 100'ü geçen bayiler, şirketin reklam ve marka bilinirliği konusunda yatırım yapmamasından şikayetçi!Reklam yapılmadığı için tüketiciler tarafından tanınmayan markayı satamadıklarını defalarca şirket yöneticilerine bildiren bayiler, çaresiz durumdalar.Şirketten vaatlerini yerine getirmesini istiyorlar, ama sorunu çözecek bir muhatap bulamıyorlar.İşte defalarca Electrolux'ün merkezine Türkiye bayileri adına gönderilen mailden bir bölüm:'Değerli yöneticiler. Üzerinde durduğumuz en büyük ve çözülmesi en acil sorunumuz Electrolux'ün marka bilinirliği ve reklam konusu. Sizlere tekrar hatırlatmak isteriz ki bizlerin Electrolux bayisi olmaya karar vermemizdeki en önemli etkenler, gerek siz Electrolux yöneticilerinin Stockholm seyahati ve sonrasında verdiği sözler, gerekse Electrolux Türkiye yönetiminin (Sn. Ziya ÖZTÜRK, Sn. Cevdet SÖNMEZ ) verdikleri söz ve vaatlere inanmamızdır. Electrolux başkanı Sn. Hans STRABERG, Electrolux Asya Pasific sorumlusu Sn. Johann BYGGE ve Electrolux Türkiye Genel Müdürü Sn. Ziya ÖZTÜRK 'ün 19-26 Haziran 2006 tarihleri arasında Türkiye'deki birçok gazete ve dergiye yaptıkları açıklama ve demeçler elimizde mevcuttur. Bu gazetelere yapılan açıklamalar ve bizlere verilen sözler açıktır. Ve bugün geldiğimiz noktada biz Electrolux bayilerinin bu sözlerin tutulmamasından dolayı uğradığımız zarar artık dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır.'Electrolux gibi dünyada 20 milyar dolarlık ciroya ulaşan bir şirketin bu tavrını anlamak mümkün değil!İşte bayilerin yanıt alamadığı sorular:


- 'Türkiye'ye merkez açılacak, 10 milyon dolarlık yatırım yapılacak, bayi ağı genişletilecek' başlıklarıyla açıklanan ve gazetelere yansıyan 'Dev Adımlar' projesi hangi aşamada?


-Eğer bu gazete ve dergilerdeki haberler doğru ise bu açıklanan planlarınızdan hangilerini hayata geçirdiniz?


-Bu haberlerde yer alan yatırım bütçeleri gerçekleşti mi? Electrolux'ün bilinirliğinin artması için harcanan yatırım miktarı nedir ve 5 yıl içerisinde yüzde 10 olarak hedeflediğiniz pazar payının şu an ne kadarı gerçekleşti?


-Haberlere yansıyan yatırım miktarları ve projeler yanlış ise bu gazete ve dergilerden bir düzeltme yazısı ve tekzip talep ettiniz mi?


-Electrolux Türkiye yöneticileri ile yaptığımız yüz yüze ve telefon görüşmelerinde önce 2008 Ocak ayı için, sonra 2008 Mart ayı için daha sonra da 2008 Mayıs ve Haziran ayları için oldukça büyük bir reklam kampanyasının başlayacağı tarafımıza söylendi. Bu sözler neden tutulmadı?


-Tüm bu yakın gelecek planlarınız eğer gerçekleşmediyse bunların 2009 yılında ne kadarını gerçekleştirecek ve bizleri bayi yaparken verdiğiniz sözlerin ne kadarını tutacaksınız?


-2009 'da marka bilinirliği ve pazarın yüzde 10 'una sahip olabilmek için planlarınız nelerdir?

-Tüm bu sözlerinizi tutamamanız durumunda mağdur ettiğiniz bayilerinizin mağduriyetini nasıl gidereceksiniz?

-Maliyetimizin bile altında ürün satışı yapan Electroworld, Media- Markt, Darty ve bunlar gibi zincir marketlerle bayi olarak nasıl rekabet etmeliyiz? (Tek bir üründe agresif fiyat uygulanmadığını bütün ürünlerde aynı fiyat politikasının geçerli olduğunu ve bu satış politikasının belirli zamanlarda değil her zaman uygulandığını da belirtmek isteriz.)


-Rakip beyaz eşya firmalarının tamamı çok uygun koşullarla kredi kartı anlaşmaları yapıp ürünlerini uygun taksitlerle müşterilerine satarken, bizler normal bir vatandaşın aldığı oranlardan bile yüksek kredi kartı faiz oranlarıyla müşterilerimize nasıl satış yapmalıyız?


-Tüm bu olumsuz koşullar neticesinde artık satış yapamaz hale gelen ve bu sebepten dolayı sözleşmeyi iptal etmek isteyen bayilerinizle dekorasyon bedeli pazarlığı yapmak ve bu bedelin yarısını talep etmek sizce de doğru bir hareket mi?


-En önemli ve en son sorumuz ise biz Electrolux bayiliği alan firmalar olarak Electrolux gibi dünya devi ve kurumsal bir şirketin verdiği sözlere inanarak hata mı yaptık?


Electrolux'ün yanıtlarını biz de merak ediyoruz'
Kaynak: Habertürk