elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sunday Times:
Heritage-Genel Enerji evliliği bu hafta açıklanabilir

Petrol şirketi Heritage Oil ile Çukurova grubuna ait Genel Enerji arasında sürdürülen "evlilik" müzakerelerinin bu hafta ortasında anlaşma ile sonuçlanabileceği bildirildi.A- A+
08.06.2009 tarihli yazı 1881 kez okunmuştur.

Petrol şirketi Heritage Oil ile Çukurova grubuna ait Genel Enerji arasında sürdürülen "evlilik" müzakerelerinin bu hafta ortasında anlaşma ile sonuçlanabileceği bildirildi. The Sunday Times gazetesi, Heritage ile Genel Enerji arasındaki müzakerelerin yapıldığına dikkat çektiği haberinde Mehmet Emin Karamehmet için "Bir Türk milyarderi, FTSE 250'de işlem gören Heritage grubunu, Iraklı Kürdistan'da en büyük oyuncu haline getirebilecek bir anlaşma çerçevesinde şirketin en büyük hissedarlarından biri olacak" diye yazdı.

Pazar günlerinde İngiltere'de yayımlanan The Sunday Times gazetesi, FTSE 250 endeksinde işlem gören Heritage Oil petrol şirketinin, Çukurova grubuna ait Genel Enerji ile yapması beklenen anlaşmanın sayesinde Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinde "en büyük oyuncu" haline getirebileceğini belirtti. Gazete, "Bir Türk milyarderi, FTSE 250'de işlem gören Heritage grubunu, Iraklı Kürdistan'da en en büyük oyuncu haline getirebilecek bir anlaşma çerçevesinde şirketin en büyük hissedarlarından biri olacak" dedi.

Heritage Oil'in, Genel Enerji ile evlilik görüşmeler yaptığı ortaya çıktığı kaydeden gazete, bu evliliğin gerçekleşmesi halinde, geçmişindeki askeri ve güvenlik faaliyetleriyle tartışma yarattığını belirttiği işadamı Tony Buckingham'ın kurucusu olduğu Heritage Oil'in yükselişinde "harikulade" yeni bir sayfa oluşturabileceğine dikkat çekti.

İngiliz gazetesi, Genel Enerji'nin, otomobilden gemiciliğe kadar birçok alanda faaliyet gösteren Çukurova grubunun, "Türkiye'nin en zengin adamı" olarak nitelediği Mehmet Emin Karamehmet'ün kontrolünde olduğuna işaret ettiği haberde şöyle denildi:

"Haftanın ortasında açıklanabilecek anlaşma, Buckingham'ın artan zenginliğine katkıda bulunacak. Son bir yılda Heritage'teki yüzde 33'luk payının değeri, Uganda ve Irak'taki buluşların ardından bir kat artarak 500 milyon sterline çıktı"

Anlaşmanın grubunun dünyanın en az gelişmiş petrol bölgelerinden birinde ön plana yerleştirebileceğini vurgulayan gazete, Kuzey Irak yönetiminin, günlük petrol üretimi bu yılın sonuna kadar 100 bin varilden 1 milyon varilin üstüne çıkartmayı amaçladığını belirtti.
MÜZAKERELERİN KATALİZÖRÜ KUZEY IRAK PETROLÜ


Heritage Oil ile Genel Enerji arasındaki görüşmelerdeki katalizörü, geçen hafta Kuzey Irak petrolünün ilk defa Ceyhan'a ulaştırılmasının sağlanmasının oluşturduğunu belirten gazete, geçen ay iki şirketin, birlikte sahip bulunduğu Batı Miran alanının 4.2 milyar varil petrolü içerebileceğini açıkladığını belirterek "Heritage, tüm alanlarını geliştirmek için gerekli parası yok. Genel Enerji ise, Kürdistan'da (Kuzey Irak) en aktif şekilde petrol arayanlardan" diye yazdı.

Gazete, anlaşmanın ayrıntılarının önümüzdeki birkaç gün içinde sonuçlandırılması beklendiğini belirtirken anlaşmanın gerçekleşeceği garantisinin bulunmadığını da belirtti.Kaynak: ANKA