elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Stajyerken patron oldular, ABD'ye ihracat yaptılar

Savronik, savunma elektroniğinde dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla çıktığı yolda dünya devlerine ihracat yapma başarısına kadar vardı.A- A+
04.05.2009 tarihli yazı 13173 kez okunmuştur.

Savronik Elektronik'in hikayesi, öğrencilikte tanışan, stajyer olarak çalışmaya başladıkları şirketin patronu olan ve zarar eden şirketi kısa süre içinde savunma sanayiinin yıldızı haline getiren iki arkadaşın azmi ve başarısı ile yoğrulmuş bir hikaye... Anadolu Üniversitesi'nde elektrik-elektronik mühendisliği bölümünde okurken birlikte stajyer olarak başladıkları Savronik Elektronik'te uzun yıllar çalışan Mustafa Kula ve Kenan Işık, daha sonra satın aldıkları şirketi, Türkiye savunma sanayinin en önemli isimleri arasına soktu. Zarar eden şirketi satın alıp 6 yılda 50 milyon TL cirolu bir şirket haline getiren, savunmada dünya lideri ABD'ye bile ihracat yapan iki ortak, "elektrikli ve elektronik aletler" kategorisinde 2008 yılının "Hızlı Balık"ı seçildi.Savronik Elektronik, gelişmekte olan savunma sanayi sektöründe faaliyet göstermek amacıyla yerli sermayeli STFA Grubu tarafından 1986 yılında kurulur. Savunma sanayine yönelik bir mühendislik şirketi olan Savronik'e daha kurulduğu yıl stajer olarak başlayan iki kafadar üniversiteli, yıllar içinde şirkette birçok kademede görev alır ve son olarak üst düzey yönetici olurlar. Ancak ekonomik sıkıntıya girerek küçülme operasyonuna giden STFA, savunma sanayi alanındaki faaliyetlerini de askıya almak ister. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen iki arkadaş, 2002 yılında Savronik'i satın alır. Şu anda o iki kafadardan biri olan Mustafa Kula Savronik Genel Müdürlüğü, Kenan Işık ise Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütüyorlar.

Savunmada yerli üretim farkı


Kula ve Işık yönetimindeki yeni Savronik, savunma sanayinde dışa bağımlılığı azaltarak yerli ve milli çözümlere odaklanır. Şirket insansız hava araçlarının altyapıları ile ilgili sistemler, hava platformları için atış kontrol çözümleri, havadan veri aktarımı, yer destek cihazları, değişik silah sistemleri program yazılımları üretmeye başlar. Yerli üretim ve Ar-Ge'ye büyük önem veren şirket, ürettiği hava platformları için atış kontrol çözümleri sayesinde, savunmada dünya lideri ABD'ye ihracat yapabilmiş nadir Türkiyeli üreticilerden biri haline gelir. Zarar eden bir şirketi savunma sanayinin yıldızları arasına soktuklarını vurgulayan Mustafa Kula, savunma alanında Türkiye'nin dışarıya bağımlılığını azaltacak çalışmalar yaptıklarını belirtiyor. Kula, kendilerini rakiplerinden ayıran ve öne çıkmalarını sağlayan 3 temel özelliklerini ise şöyle sıralıyor: "Yurtiçi kabiliyet ve imkanlardan fazlasıyla yararlanarak mükerrer yatırımlardan kaçınmak, mühendislik birikimlerinin önemini kavrayarak yatırımı insana yapmak ve yurtdışına bağımlı kalınan, sistem mühendisliği çözümleri ile maliyet-performans etkin sistem entegrasyon çözümlerine odaklanmak."

Askeri deneyim, sivil alana aktarıldı


Şirketin bugün 80'i Ar-Ge mühendisi olmak üzere, yaklaşık 200 personeli bulunuyor. Ortaklar şirketi satın aldıktan sonra savunma sanayinin yanısıra sivil projelere de yönelir. Askeri alandaki deneyimini sivil alandaki projelere aktaran şirket, Turkcell'in sunduğu MobilÖğren servisinin çözüm ortağı durumunda. İzmir Karşıyaka Tünel Denetim Sistemi ve İzmir-Aydın-Çeşme Otoyolları Akıllı Yol Projeleri, Bilecik Kocatepe-Kaletepe Tünelleri'nin ulaşım ve tesis güvenliğini sağlayacak elektro/mekanik alt sistemleri entegrasyonu ile TCDD ihtiyacı için geliştirilen Otomatik Tren Durdurma ve Tren Denetim Sistem çözümleri, Savronik'in son yıllarda gerçekleştirdiği sivil projelerden sadece birkaçı. Savronik'in "akıllı yol" denilen otoyolun izlenmesi amaçlı sistemiyle ise, tüm kamera sistemleri ile gişeler ve otoyollar izleniyor, hareket halindeki araçlara yönelik ağırlık kontrolü ve buzlanma uyarısı yapılabiliyor.


Savronik, ürettiği çözümleri sadece yurtiçine satmakla sınırlı kalmayıp, uluslararası ihalelere de giriyor. 2003 yılında Malezya ve Endonezya'ya Hava Kuvvetleri için "Intervalometre" üreten Savronik, ABD'ye ihracatın da yolunu açar. Arnavutluk'ta Amerikalı Bechtel'in Enka Holding ile inşa ettiği Thirra Tüneli'nin otomasyon ve kontrol sistemleri ihalesini kazanan Savronik, 2010 yılında bitecek olan 17 milyon 500 bin euroluk bu ihale sonrası Arnavutluk'ta bir şube de açar. Mustafa Kula, ihalenin tamamlanmasından sonra da Arnavutluk'taki çalışmalarını artırarak devam edeceğini vurguluyor.

Hızlı tren için akıllı fren


Savronik, özellikle hızlı trenlerde meydana gelen kazaları ortadan kaldırmak için geliştirdiği Otomatik Tren Durdurma Sistemi (ATS) ve Tren Denetim Sistemi (TDS), Eskişehir ile İstanbul arasındaki hızlı tren seferlerinin seyir emniyetini sağlıyor. Trenlerin belirlenen güzergahta, belirlenen hızların üzerine çıkmasını engelleyen sistemler demiryolu sinyalizasyona uygun olarak gerektiğinde makinistten bağımsız olarak frenlemeyi gerçekleştiriyor. Böylece yaşanabilecek kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor. Savranik Genel Müdürü Mustafa Kula, ATS'nin makinistin kırmızı sinyal uyarısını kaçırması, bayılması ve ölmesi gibi kontrolün kaybedildiği durumlarda otomatik olarak devreye girdiğine dikkat çekiyor. ATS'nin daha geliştirilmiş sürümü olan TDS ise demiryollarında bölgelere göre belirlenmiş hız limitlerine uyulmasını sağlıyor. ATS sistemi, kısa süre önce TCDD'nin elinde bulunan 550 lokomotiften 400'üne monte edilerek kullanılmaya başlandı. TDS, 1.5 yıldır ise Çiğli-Bandırma arasındaki Süper Ekspres'lerde aktif olarak kullanılıyor.Savronik'in Eskişehir'deki merkez tesisi dışında, İstanbul, Ankara, ODTÜ Teknokent, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve İzmir'de iletişim ofisleri bulunuyor. Mustafa Kula, şirketin çalışan sayısı ve projelerinin gittikçe artması nedeniyle şu an bulundukları tesisin yetersiz kalmaya başladığını, 2010 yılının ilk aylarında yine Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde 23 bin metrekare açık alanda, 4 bin 500 metrekare mühendislik çalışma alanı, 2 bin metrekare montaj ve entegrasyon holüne sahip yeni bir tesise taşınacaklarını söylüyor.Kaynak: Referans