elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Siemens IT Çözümleri ile STM Anlaştı

Nato Hava Komuta Kontrol Bilgi Sistemi ihalesini kazanan Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri, alt yüklenici STM ile anlaşma imzaladıA- A+
11.02.2011 tarihli yazı 3318 kez okunmuştur.

Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Türkiye organizasyonu, ihalesini kazandığı Nato Hava Komuta Kontrol Bilgi Sistemi projesinde alt yüklenici olarak Savunma Teknolojileri ve Mühendislik (STM) A.Ş. ile anlaşmaya vardı.Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Türkiye Direktörü Orhan Akbulut, Türkiye'den NATO'ya yapılacak en büyük bilgi teknolojileri projesi olan projenin toplam 3 aşamadan oluştuğunu söyledi. Birinci aşamanın yaklaşık 20 milyon euroya mal olacağını ve 30 ayda teslim edileceğini söyleyen Akbulut, 2. ve 3. aşamalar için de benzer büyüklük ve sürelerin tahmin edildiğini söyledi.

9 iş paketinden oluşan birinci aşamada; NATO'nun hava operasyonlarının stratejik seviyede planlanması, analiz edilmesi, koordinasyonu, komutası ve kontrolü için bir karar destek sistemi oluşturulması gibi görevlerin idrak edileceğini söyleyen Akbulut, şöyle devam etti:

"2012 sonunda 2 NATO karargahında pilot olarak kurulacak olan sistem, 2013 yılı içerisinde NATO'nun farklı ülkelerde konuşlu 25 birimine yaygınlaştırılacak. Bu modern sistemler sayesinde NATO hava harekatının stratejik ve operasyonel düzeydeki yönetimi etkin bir şekilde gerçekleştirilecektir. Ayrıca proje kapsamında NATO Balistik Füze Savunma Sistemi ile olan ara yüzü de en son teknolojiler kullanılarak geliştirilecek ve bu altyapı ileride Füze Savunma Sistemi için kullanılabilecektir."