elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

SANKO'dan rüzgar enerjisi atağı

Sanko Enerji CEO'su Süleyman İlden, "Çatalca'da 17 rüzgar gülü devreye girdi. 1.5 ay sonra da 3 rüzgar gülü devreye girecek" dedi.A- A+
22.07.2008 tarihli yazı 4095 kez okunmuştur.


Sanko Enerji CEO'su Süleyman İlden, Türkiye'nin enerji koridorunda kendi öz kaynaklarını kullanarak enerji üretmesi gerektiğini belirterek, "Çatalca'da 51 megawatlık 17 rüzgar gülü devreye girdi. 1.5 ay sonra da 3 rüzgar gülü devreye girecek" dedi.

İlden, yaptığı açıklamada, Sanko olarak hidroelektrik alanında yaklaşık 2.5 milyar dolarlık yatırım projeleri olduğunu ve bu projelerin lisanslarının alındığını ifade ederek, "Bu projeleri gerçekleştirmek için hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Bunun dışında aynı zamanda rüzgar santrallerine yönelik çalışmalarımız var. Çatalca'da 17 rüzgar gülümüz devreye girdi, 51 megawat güçle çalışıyor. Son 3 tanesi de önümüzdeki 1-1.5 ay içerisinde devreye giriyor. Böylelikle 60 megawatlık kapasiteyi bulacağız. Bunun dışında rüzgar santrali için lisans müracaatlarımız var. İnşallah Ağustos-Eylül aylarında Trakya'da bu lisanslar tahsis edilerek, bu tahsislerin sonunda da kolları tekrar sıvayacağız" dedi.

Dünya geneline bakıldığı zaman fosil kaynaklı enerji projelerinin pahalı olmaya başladığını, Türkiye'nin bu nedenle kendi öz kaynaklarıyla enerji üretmesi gerektiğini belirten İlden, "Türkiye'nin fosil kaynakları yok. Dolayısıyla elimizdeki mevcut kaynaklara yönelmemiz lazım. Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı da bakan olduğu günden itibaren diyor ki, 'Bu konuda bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. Yani doğalgazdan, petrolden ve ithal kömürden mümkün olduğu kadar bağımsız bir hale gelebilmemiz lazım.'Bunun için de elimizdeki olanaklar nedir? Tabii ki hidroelektrik santralleri, onun dışında rüzgar kapasitesi. Türkiye bugün Avrupa'da rüzgar kapasitesi en yüksek olan ikinci ülke. Dolayısıyla buralarda yapılacak çok şey var. Güneş enerjisini de unutmamak lazım" diye konuştu.

Bu dönemde enerji tasarrufuna yönelmenin çok önemli olduğunu vurgulayan İlden, "Sanayimizin artık tasarruflu ürünlere yönelmesi lazım ki, bunların ilk başlangıçları görüldü. Enerji Bakanlığı'nın ENVER diye bir projesi var, enerji verimliliği diye. Yani verimlilik açısından önemli projelere doğru yol almaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Süleyman İlden, jeotermal konusunda Avrupa'da ikinci olan Türkiye'de bu kaynakların da değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.