elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sabancı-Verbund enerjide yeni ihalelere göz kırptı

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ'nin (Başkent-EDAŞ) 2008'de yapılan özelleştirme ihalesini teklifle kazanan Sabancı-Verbund ortaklığı ile hisse satış sözleşmesi imzalanarak devir işlemi tamamlandı.A- A+
29.01.2009 tarihli yazı 2020 kez okunmuştur.

Bundan sonra Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı, Kastamonu illerine elektrik dağıtımını artık TEDAŞ değil, konsorsiyuma ait Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ gerçekleştirecek. Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, bunun Elektrik Piyasası ve Doğalgaz Piyasası Kanunları çerçevesinde yapılan ilk özelleştirme olduğunu belirtti. Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman ise yeni elektrik dağıtım ihalelerine de girecekleri mesajını verdi. Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı ile CEO'su Ahmet Dördüncü ile Davos'tan canlı bağlantı ile toplantıya katıldılar.

Yeni ihaleler Sakarya'dan sonra


Hisse satış sözleşmesinin imzalanması amacıyla dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, 1985'ten bugüne kadar 36 milyar dolarlık özelleştirme işlemi gerçekleştiğini ve bunun yüzde 75'inin ise son 5 yılda yapıldığını belirtti. Kilci, global krizden etkilenildiği 2008'de ise 6.2 milyar dolarlık işlem tamamlandığını ifade ederek, gelecek dönemde ihalesi yapılmış olan Sakarya elektrik dağıtım bölgesine yönelik hisse devir işlemlerinin tamamlanacağını ve daha sonra yeni dağıtım bölgelerinin ihalesine çıkılacağını belirtti.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Enerjisa-Verbund ortaklığının toplam 1.1 milyar dolara mal olacak ve yatırım çalışmaları devam eden Bandırma Doğalgaz Çevrim Santralı'nın temelinin atıldığını hatırlatarak, aynı ortaklığın Başkent Elektrik Dağıtım Şirketi hisseleri için ödediği miktar ile birlikte sadece iki işlem için 2.3 milyar doların üzerinde kaynak aktaracağını söyledi. Köktaş bunun, dünya çapında etkisini gösteren küresel ekonomik krizin Türkiye enerji sektörü açısından nasıl fırsata dönüştürülebileceğinin somut bir kanıtı olduğunu söyledi.

'Bizi son kez görmüyorsunuz'


Toplantıya Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı ile CEO'su Ahmet Dördüncü Davos'tan canlı olarak bağlandı. Sabancı, bunun kendileri için önemli bir başlangıç olduğunu belirterek, enerji sektöründe de önemli bir adım attıklarını vurguladı. Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman ise, bölgede 3 milyon abone bulunduğunu ancak en az 6 milyon aboneye sahip yerlere de talip olduklarını vurgulayarak, "Sayın Kilci, bizi son kez görmüyorsunuz burada" dedi. Enerjisa'nın 2015'de en az 5 bin MW kurulu güçteki kapasiteyi devreye almayı, elekrik pazarının ise en az yüzde 10'una ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.Verbund CEO'su Wolfang Anzengruber de, Türkiye'nin sürdürülebilir ve kârlı büyüme konusunda fırsatlar ülkesi olduğunu belirterek, küresel mali krize bağlı olarak bazı fonların geri çekildiğini ancak Verbund ve Sabancı'nın güvenilir ortaklar olmayı sürdürdüğünü vurguladı. Bunun Verbund tarihindeki en büyük alım sözleşmesi olduğunu ifade eden Anzengruber, Avusturya perakende elektrik pazarının tamamı büyüklüğünde bir dağıtım bölgesini aldıklarını ifade etti.AA'nın haberine göre ise, Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü dün yaptığı açıklamada, 1 milyar 225 milyon doların yarısının peşin, kalan yarısının ise 2010 ve 2011'de iki taksit halinde ödeneceğini ifade etti.Kaynak: Referans