elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sabancı Enerji Yatırımlarına Devam Edecek

Sabancı, 2010 yılında enerji sektörüne yaptığı 1,5 milyar dolarlık yatırım ve beraberinde yapacağı yeni yatırımlar ile 2015 yılında pazar payının %10'una sahip olmayı hedefliyor.A- A+
09.12.2010 tarihli yazı 2522 kez okunmuştur.

Financial Times'a verdiği röportajda Türk ekonomisinin gelecek yıl %5 büyümesini beklediklerini söyleyen Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 'Özellikle perakende ve çimento alanlarında ciddi iyileşme bekliyoruz. Enerji sektöründe ise hem büyüme hem de yatırım öngörüyoruz' dedi.

2015 yılına kadar Sabancı şirketler gruplarının içinde Enerjisa'nın payını %35'e çıkarmayı düşündüklerini söyleyen Sabancı, enerji sektörüne bu yıl 1,5 milyar dolar yatırım yaptıklarını ve hedeflerinin de 2015'e kadar enerji üretim kapasitesini 5 bin MW'a çıkarıp yüzde 10 pazar payı elde etmek olduğunu söyledi.

Çimento faaliyetleri kapsamında, komşu ülkelerde satın alımlar yaparak Çimsa'yı büyütmeyi hedeflediklerini söyleyen Sabancı, Aksigorta'daki yüzde 62'lik payları için ortaklık görüşmeleri yaptıklarını ve Teknosa ile birlikte Enerjisa ve Avivasa hisselerinin de halka açılabileceğini belirtti.