elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Robocup2010'da Boğaziçi'nden Birincilik

Singapur'da düzenlenen Robocup2010 yarışması dün tamamlandı ve Türkiye'den katılan takımlardan Boğaziçi Üniversitesi'nin RoboAKUT takımı similasyon kurtarma liginde birincilik elde etti.A- A+
26.06.2010 tarihli yazı 7115 kez okunmuştur.

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Akın'ın yönetimindeki Mehmet Murat Sevim ve Oruç Yılmaz'dan oluşan 'RoboAKUT' takımı bu yıl 19-25 Haziran tarihleri arasında Singapur'da yapılan ROBOCUP 2010'un Simulasyon Kurtarma Ligi'nde birinci oldu.
Bilgisayar ve elektronik mühendisliği öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 3 bin kadar katılımcıyı biraraya getiren ROBOCUP'ın bu yıl Singapur'da yapılan yarışmalarına, Türkiye'den Boğaziçi Üniversitesi, Simulasyon Kurtarma Ligi'nde RoboAkut, Standart Platform Ligi'nde Cerberus ve Küçük Boyutlu Lig'de BRocks takımlarıyla, İstanbul Teknik Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi ise Simulasyon Futbol Ligi'nde sırasıyla Beestanbul ve RoboPub takımları ile katıldı.

"ROBOCUP 2011' İSTANBUL'DA YAPILACAKTemelleri 1990'lı yılların başlarında atılmış dünyanın en büyük robot organizasyonu ROBOCUP, 2011 yılında 4-10 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak. Türkiye'nin tanıtımına ve Türkiye'deki teknolojik gelişmeye büyük katkı sağlaması öngörülen RoboCup 2011 organizasyonu için RoboCup bayrağı, 24 Haziran günü Singapur'da düzenlenen törenle Uluslararası RoboCup Federasyonu Başkanı Profesör Manuela Veloso ve RoboCup 2010 Yerel Organizasyon Komitesi Başkanı Profesör Tan Hang Cheong tarafından Türkiye'nin Singapur Büyükelçisi Şafak Göktürk ve RoboCup 2011 Yerel Organizasyon Komitesi Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Levent Akın'a teslim edildi.
1977 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirilen ve olimpiyat niteliği taşıyan yarışma etkinliğinin yanısıra çok seçici bir sempozyumun da yer aldığı ROBOCUP, bugüne kadar dünya çapında robotbilime katkıda bulunan çok sayıda araştırmacının ve mühendisin yetişmesini sağladı.
Bu çerçevede kişiler, sanal ortamda geliştirilen yazılımlar yanında gerçek dünyada bir amaca yönelik donanım geliştirilmesi ve bununla ilgili zorluklar konusunda da çok kıymetli bir tecrübe ediniyor. Yarışmalarda başarılı olmak için geliştirilen karmaşık teknikler sadece robotbilimde değil birçok teknik alanda da kullanılabiliyor. Yarışmalarda üniversite lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra ayrı bir kategoride ilköğretim ve lise öğrencileri de yarışıyor.socialnewsturkeyİlgili haber: Robocup2010'daki temsilcimize ana sponsor oldu


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.