elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Polisan da temiz enerji sağlayacak

Gülen Boya'nın sahibi Polisan Holding'in CEO'su Erol Mizrahi, "Son dönemin popüler sektörü enerjiye rüzgar ile girmeyi düşünüyoruz." dedi.A- A+
14.07.2008 tarihli yazı 2269 kez okunmuştur.
Türkiye ekonomisinin itici güçlerinden inşaat sektöründe yaşanan durgunluk boyacıları da vurdu. Büyüklüğü 1 milyar doları bulan Türk boya pazarı, geçen yıla göre yüzde 30 daraldı. Durgunluktan boya sektörünün etkilediğini belirten Gülen Boya'nın sahibi Polisan Holding'in CEO'su Erol Mizrahi, "İşlerimizin yüzde 90'ını oluşturan, evlerin yeniden boyanması kararı tüketiciler tarafından ertelenmeye başladı. Çünkü ekonomik belirsizliği gören tüketiciler ilk olarak evlerini boyamaktan vazgeçiyor" dedi. Mizrahi, son dönemin popüler sektörü enerjiye de rüzgar ile girmeyi ve Gebze'deki OSB'lerde temiz enerji sağlamayı düşündüklerini aktardı.


Mardin Belediyesi ile yaptığı işbirliği sonrasında tarihi Mardin Evlerini'nin eski dokusuna kavuşturulması nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Mizrahi, "Küresel daralmanın Türkiye'ye yansıması bizi de etkiledi. Ancak 1 milyar dolarlık boya sektörü küçülme yaşarken, biz markamıza yatırım yapark büyümemizi sürdürdük" diye konuştu.


Gökdelenlerimizi kuracağız

Son 6 yıldaki büyümenin öncüsü olan inşaatta yaşanan daralmaya rağmen sektöre yeni ve hızlı yatırımlarla girdiklerini anlatan Mizrahi, özellikle alışveriş merkezleri, rezidans ve iş merkezlerine odaklandıklarını söyledi. İnşaat sektörüne geçen yıl adım attıklarını dile getiren Mizrahi, "Pendik'te 300 milyon dolarlık bir projede yer alıyoruz. KC Yapı ile kat karşılığı anlaşarak rezidans, otel ve ticari yapıları projelendirdik. Kağıthane'deki arazimizle yine kat karşılığında DAP Yapı ile ortak bir projeye adım attık" dedi.


Polisan Yapı ile de inşaatta büyüdükten sonra kendi projelerine imza atacaklarına dikkat çeken Mizrahi, "Hayalimiz gökdelenler yapmak. Önümüzdeki birkaç yıl içinde gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşerek halka da açılmak istiyoruz" diye konuştu.


Dilovası'nda 2 bin dönümlük kullanılmayan yeşil arazilerinin olduğunu da kaydeden Mizrahi, burayı Sapanca gibi sağlık turizmine kazandırmak istediklerini, bunun için bir SPA merkezi kurmayı düşündüklerini kaydetti.
Rüzgarı arkamıza aldık

Polisan Holding olarak yatırım portföyünü genişletmeyi düşündüklerini de dile getiren Mizrahi, şunları söyledi: "Dilovası'ndaki limanımıza 18 ayda 40 milyon dolarlık yatırım yaparak kapasitemizi artırdık. Burasının önemli bir lojistik merkezi olmasını istiyoruz. Son dönemin popüler sektörü enerjiye de rüzgar ile girmeyi ve Gebze'deki OSB'lerde temiz enerji sağlamayı düşünüyoruz. Ayrıca diğer enerji kollarında da arayışlarımız var. Rüzgarı arkamıza aldık, enerjide büyüyeceğiz."


Türkiye'de kişi başı boya tüketiminin Avrupa'nın oldukça altında olduğunu anlatan Polisan Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis ise, "Türkiye'deki tüketim 6 kilo, Yunanistan'da 9-10, Rusya'da 6-7 kilo civarında. Avrupa'daki boya tüketimi ise 25 kilo düzeyinde. Türkiye'de oldukça önemli bir potansiyel var. Ancak ekonomik durgunlukla pazar hareketsiz durumda. Türkiye'de ortalama bir ev 5-6 yılda yenileniyor" dedi. İnşaatta özellikle çimento ile yabancıların sektörde ciddi alımlarına tanık olduklarını hatırlatan Bitlis, boyada da bir takım yabancı ilgisi olduğunu söyledi. Bitlis, "Bizim de kapımıza geliyorlar. Şu anda kesin birşey söylemek söz konusu değil ama ilerisi için bir ortaklık olmaz diyemem" diye konuştu.


Süper satarın ismi Mardin sokaklarındaGülen Boya tarafından Mardin'de restore edilen Kırklar Kilisesi Sokağı önceki gün açıldı. Mardin'de bine yakın evi taş bej rengi ile boyayan Gülen Boya, iki sokak daha yenileyecek. Zinciriye Medresesi Çıkmazı ve Zinciriye Mederesesi Sokakğı'nı kapsayan proje ile bu sokaklara şirketin reklamlarında oynayan ünlü şarkıcı Ajda Pekkan ile Mardin'in fahri hemşehrisi olan Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis'in ismi verilecek. İsparta, Adapazarı ve İstanbul'un birçok ilçesi dahil 30 belediyede restorasyon çalışmaları yapan Polisan, Zonguldak ve Safranbolu'da restorasyon projelerine devam edecek.Kaynak: Referans