elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Petkim Yenilenebilir Enerjiye Hazırlık Yapıyor

Socar & Turcas CEO’su Kenan Yavuz, şirketin yeni yıla dair planlarını açıkladıA- A+
02.01.2011 tarihli yazı 2620 kez okunmuştur.Socar & Turcas CEO'su Kenan Yavuz, 2010 yılına dair yaptığı değerlendirmede Petkim'in 2010 yılında 45 yıllık tarihleri boyunca üretim rekorunu kırdığını söyledi ve "Gelecek yıldan daha da umutluyuz. 2011'in ilk yarısında rafineri nin temelini atmayı, 2014'de bitirmeyi hedefliyoruz.' şeklinde konuştu.

Yavuz, yeni yılla birlikte rafineri yatırımının yanında yenilenebilir enerjide rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarına da başlayacaklarını belirterek şunları söyledi: "Petkim, üretimde yıl sonunda 45 yıllık tarihinin en yüksek üretim miktarına ulaştı. Yüzde 98 kapasite kullanım oranıyla tüm fabrikalarımız üretim rekorları kırdı. Ciroda hedefin çok üzerindeyiz, kârlılıkta da hedefi yakaladık. Bu rekorda Türkiye pazarı çok önemli bir etken oldu.

Pazarımızın güçlü olması en önemli faktör. Ancak üretim hatlarında yapılan iyileştirmeler, teknoloji, iş gücü verimliliği ve kapasite artırıcı yatırımların da büyük etkisi var. Dünyada petrokimya sektörü için olumlu bir döneme giriyoruz. 2011-2015 dönemi, 2006-2010'dan çok daha iyi olacak.'

Kenan Yavuz, 25 megavatlık rüzgar için yaptıkları lisans müracaatının olumlu sonuçlandığını ve ihaleye çıkılmasının ardından yatırımı 1 yıl içinde bitirmeyi amaçladıklarını söyledi. Güneş enerjisi için de planlarının olduğunu belirten Yavuz, 'Güneş enerjisinde bina ısıtması ve aydınlatmasına yönelik pilot bir tesis yapmak istiyoruz. Yenilenebilir enerjide de öncü olmak istiyoruz. İleride bu konudaki yatırımları geliştireceğiz' dedi.