elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Panasonic nanoteknoloji araştırmalarına hız veriyor

Panasonic ve Belçika merkezli dünyanın en önemli nanoelektronik araştırma merkezi IMEC, bir ortaklık anlaşması imzaladı.A- A+
15.11.2008 tarihli yazı 2147 kez okunmuştur.

Yarı iletken, network sistemler, kablosuz ağ ve biyomedikal alanda ileri seviye teknolojiler geliştirmeyi hedefleyen ortak araştırmalarla nanoteknolojinin kullanım alanlarını farklı sektörlere yayılması ve özellikle hastanelerde hastaların sağlık durumunun çok kolay ve hızlı bir şekilde tespit edilmesi hedefleniyor.

Panasonic ve IMEC'in ortak araştırma projesinin tüm operasyonu, Leuven ve Eindhoven'daki IMEC merkezleri üzerinden yürütülecek. 2004 yılından beri IMEC ile ortak araştırma platformlarında işbirliğine giden Panasonic, özellikle gelişmiş yarı iletken teknolojilerde oluşturdukları açık kaynak çalışmalarında oldukça yol almış durumda. Panasonic 65 ve 45 nanometrelik çiplerle dünyanın ilk seri üretimi olan Uniphier örneğinde IMEC ile yürüttüğü ortak çalışmanın sonuçlarını kullandı. Ortak araştırma programı ile artık daha geniş bir yelpazede çalışmalarına devam edecek olan Panasonic ve IMEC araştırmalarını, özellikle yarı iletken teknolojilerin, biyomedikal öncelikli olmak üzere farklı sektörlerdeki kullanım alanları üzerine yoğunlaştıracak.

Panasonic IMEC Merkezi açılacakBu projeye bağlı olarak Panasonic IMEC Merkezi'nin, IMEC Leuven Merkezi sınırları içerisinde Aralık 2008'de hizmete girmesi planlanıyor. Panasonic ve IMEC'in beraber yürüteceği Ar-Ge çalışmaları, ağırlıklı olarak:


1. Dinamik tekrar ayarlanabilir yazılım tanımlı radyo


2. Sağlık sektöründe kullanılmak üzere geliştirilecek güç tüketimini minimize eden kablosuz ağ teknolojileri


3. Hastanın sağlık durumunu beyin dalgaları, nabız ve vücut sıcaklığı gibi dış etkenler ile algılayan 'lifestyle monitoring' teknolojisi


4. Biyomedikal sektörde büyük kapılar açan yeni nesil biosensör teknolojisi


konularında yürütülecek.
Bu yeni teknolojiler, tüketici elektroniği sektörü için de büyük önem taşıyor. Özellikle çip teknolojisinin evrimi sayesinde bu sektör, yüksek performans, enerji tasarrufu ve boyut anlamında büyük yol kat etmeye devam ediyor. Bu alanda geliştirilecek yarı iletken teknolojiler ve bu teknolojinin diğer alanlarla etkileşimi ile yaratılacak farklı kullanım alanları, geleceğin teknolojisini son kullanıcının gözleri önüne sürecek.

Panasonic ve IMEC tarafından yapılan ortak açıklamada, bu araştırma projesinin en önemli amacının çevreye duyarlı ve sürekli iletişim halinde olan bir toplum yaratmak olduğu vurgulandı. Bu işbirliğini takiben Panasonic, nanoelektronik alanında olduğu gibi yarı iletken teknolojiler alanında da dünyanın öncü araştırma merkezlerinden biri olan IMEC ile birçok üstün teknolojiyi hayata geçirmek için çalışmalarına devam edecek.