elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

NNT'nin ürünleri Avrupa'da satılıyor

NNT firmasının motorlarda yağ ömrünü yüzde 100 uzatan, karbon emisyonunu da yüzde 15 oranında azaltan ve yakıt tasarrufu sağlayan ürünleri İngiltere'de satılmaya başladı.A- A+
21.07.2008 tarihli yazı 2054 kez okunmuştur.
NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AŞ Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, dün yaptığı açıklamada, firmalarının uzun yıllardır nano bor elmas kristallerinin olağanüstü parametrik özelliklerinden yola çıkarak değişik metal ve kimyasallarla 20'nin üzerinde nano malzemeler içeren projeyi hayata geçirdiğini anlattı. Türkiye'nin dünya bor rezervlerinin büyük çoğuna sahip olduğunu anlatan Arvas, borun pek çok madene göre üstün özelliklerini kullanarak katma değeri yüksek ürünler ortaya çıkardıklarını belirtti.
Dünyada büyük ilgi uyandırdı

Arvas, üniversiteden akademisyen destekleriyle uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda Türkiye'de bu yılın başlarında piyasaya sundukları "Borpower" ürünlerinin de dünyada "büyük ilgi uyandırdığını" dile getirdi. İçeriğindeki 452 katrilyon adet bor nano kristal elması özelliği ile "Borpower"ın benzerinin dünyada yapılamadığını anlatan Arvas, bor ve nanoteknoloji tabanlı bu ürünlerin İngiltere'de de geçen günlerde satışına başlandığını bildirdi.


Bir Türk firmasının, hiçbir yabancı ortak kullanmadan, Türkiye'nin en önemli madeni boru katma değerli ürün olarak Avrupa'da pazarlamaya başlamasının önemine değinen Arvas, şunları kaydetti: "Şimdiye kadar tersi olurdu. Başka ülkelerde Ar-Ge sonucu geliştirilmiş ürünler Türkiye'de bu yolla satılırdı. Şimdi ise bir Türk firmasının ürettiği ileri teknoloji ürünü Avrupa'da satılmaya başlandı. Böylece, bor, dış pazarlarda da ülke ekonomisine katkı sağlayacak niteliğe kavuştu. Ürünlerimiz şimdilik İngiltere'de distribütörlük yoluyla satılacak."
Avrupa 3 ürünü kullanacak

Arvas'ın verdiği bilgiye göre, İngiltere'de satışına başlanan 3 çeşit "Borpower" ürünü bulunuyor. İlk ürün, tüm 4 zamanlı araçlarda kullanılabilen bir nano bor kristal katı yağlayıcı. Ürün, yüzde 15'e kadar egzoz temizliği, yüzde 20'ye kadar yakıt tasarrufu sağladığı gibi, sürtünmeyi yüzde 80 oranında azaltıp, yağ ömrünü de yüzde yüz oranında uzatıyor. İkinci ürün ise fabrikalardaki büyük makinelerde yıpranma ve aşınmaları yüzde 40-70 arasında değişen oranlarda azaltıyor. Üçüncü ürün de gemi makinelerinin tükettiği yağ oranını yüzde 70 oranında, atıkları da yüzde 40 oranında azaltırken, bu makinelerin kullanım süresini de uzatıyor.


Kaynak: Referans