elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Mobese'nin yeni kameraları Denizli'de

Özel bir güvenlik şirketi, MOBESE'nin üst versiyonu olarak tanımlanan sistemi Denizli'nin kalabalık bölgelerine kuruyor. Sese duyarlı güvenlik kameraları, ani bir fren veya ses yükselmesi gibi durumlarda o tarafa dönüyor.A- A+
03.07.2008 tarihli yazı 3591 kez okunmuştur.

Hırsızların işini zorlaştıracak ve trafik kazalarının meydana gelişini gösterecek sistem, polis ve jandarmanın da işini kolaylaştıracak.Denizli'de faaliyet gösteren bir özel güvenlik şirketi, merkezi Bonn'da bulunan Alman güvenlik şirketiyle ortaklık yaptı. Sese duyarlı olan sistem, yaklaşık 100 bin dolara mal oldu. Sistem hakkında bilgi vermek için toplantı düzenleyen şirketin Genel Müdürü Kazım Odu, Almanya'da kullanılan teknolojiyi Denizli'nin hizmetine sunduklarını ifade ederek, "Bu sistem, Denizli'de öncelikle güvenliğini sağladığımız firmalara kuruldu. Alarm ve kameralara ek olarak bu sistemi kurduk." dedi.Kendi bünyelerindeki 250 firmanın çevre güvenliğinin yanısıra güvenlik birimlerine yardımcı olmak amacıyla kalabalık yerlere de kamera koyacaklarını dile getiren Odu, "İlk olarak Çınar Meydanı ve İstasyon Caddesi'ne kamera koyduk. Burada herhangi bir olay çıkması durumunda sese duyarlı kameramız kayıt yapacak. Bunun için kablo gerekmiyor, çünkü uydu üzerinden çalışıyor. Mesela ani bir fren veya oda içinde yüksek sesle konuşulması halinde bölgede kaç kamera varsa oraya yönelecek. 5 bin abonelik güce sahip sistem, 24 saat takip yapabiliyor." diye konuştu. Sistemin, güvenliğini sağladıkları yerin güvenlik görevlilerine de haber verdiğini aktaran Genel Müdür Odu, "Güvenlik görevlisi, işyerinin ön tarafında beklerken arka kısımlardan haberdar olamayabiliyor.

Bu sistemle arka tarafta sıkıntı olduğu zaman güvenlikçimize ana kumandadan bilgi vereceğiz." şeklinde konuştu. Polis ve jandarmaya da sistem sayesinde yardımcı olacaklarını bildiren Kazım Odu, "Herhangi bir asayiş olayı meydana geldiğinde, görüntülü ve fotoğraflı çıkış alabiliyoruz. Sisteme bağlı bütün telefon görüşmeleri de kaydedilebiliyor. Görüntülü olarak ev ve işyerleri de izlenebiliyor. Böylece bir olumsuzluk anında müdahale etme imkanı doğuyor. Uydudan çalıştığı için Almanya'daki güvenlik şirketi de bizim işlerimizi takip ediyor." açıklamasını yaptı. Odu, sistemi bir ev veya işyerine 500 ile 700 dolar arasında kurduklarını sözlerine ekledi.