elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Latin Amerika'da Huawei ve Telefónica İşbirliği

Telefónica ve Huawei, Latin Amerika'da Hizmet Sunum Platformu kurmak üzere stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.A- A+
19.02.2009 tarihli yazı 1865 kez okunmuştur.

Yeni nesil telekomünikasyon çözümleri alanında dünya lideri Huawei ve dünyanın en büyük entegre telekom operatörü olan Telefónica, Latin Amerika'nın tamamını kapsayacak yeni bir Hizmet Sunum Platformu (Service Delivery Platform) kurulması konusunda bir çerçeve anlaşması imzaladı. 30 Ocak'ta İspanya Hükümeti'nin resmi binası 'Palacio de la Moncloa'da düzenlenen imza töreninde Çin Başbakanı Wen Jiabao ve İspanya Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero da hazır bulundu.

2009'un ilk yarısında hizmet vermeye başlayacak olan platform, katma değerli hizmetleri birleştirecek ve mobil gazete, 3G mesajlaşma çözümleri, cep telefonu reklamları gibi yeni hizmetlerin hayata geçirilme sürecini kısaltacak. Hizmet Sunum Platformu, sabit ve mobil hatların yanı sıra evsel ve kurumsal pazarlar için de yakınsama hizmetlerinin sunulmasının kapısını açacak. Ayrıca, yeni hizmetlerin pazara çıkış süresini, operasyonel harcamaları ve sermaye yatırımlarını azaltacak.

İmzalanan anlaşma uyarınca Huawei, Telefónica için servis odaklı mimariyi (SOA) temel alan ve Latin Amerika'daki 13 ülkeye hizmet verecek bir Hizmet Sunum Platformu kuracak. Kurulacak platform, farklı şebeke özelliklerini ve iş fonksiyonlarını entegre ederek birleşik bir arayüz ve hizmet yönetimi imkanı yaratacak. Dünyanın en ileri ve en büyük platformlarından biri olacak bu platform, yeni hizmetler geliştirip müşteriye sunmak isteyen üçüncü parti şirketler tarafından da kullanılabilecek ve böylece müşteriler için çok zengin bir ekosistem yaratılmasına zemin hazırlayacak.

Telefónica Mobil Faaliyetler Direktörü Luis Miguel Gilpérez, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Kurulacak platform, farklı ülkeleri, farklı ağları birbirine bağlayarak tek parça haline getirecek. Bu sayede biz de tüm Latin Amerika bölgesi için yeni hizmetler, yeni çözümler sunmaya devam edeceğiz."

Huawei'nin Telefónica Global Müşteri İlişkileri Başkanı Tang Xiaoming de şunları söyledi: "Bu proje, Telefónica ile aramızdaki uzun soluklu iş ortaklığında yeni bir kilometre taşıdır bizim için. Kuracağımız platform, pazarda çok yenilikçi bir yaklaşımın ilk örneği olacak ve yeni hizmetlerin sunumu noktasında her iki şirketin de lider konumunu pekiştirecek."