elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İZGAZ ihalesi Gaz de France'ın oldu

Türkiye'nin üçüncü büyük gaz dağıtım şirketi olan İzmit Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ'nin özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi Gaz de France şirketi verdi.A- A+
15.08.2008 tarihli yazı 3449 kez okunmuştur.
Gaz de France (GDF) şirketinin Türkiye Danışmanı Sezer Türktan, "Müşterilerin çok yakınında olacağız, çünkü uzun yıllardan beri tüm Avrupa'da bu işi yapan bir şirketiz" dedi.

Kocaeli Antikkapı Restoranda açık artırma usulü ile yapılan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İştiraklerine ait İZGAZ'ın özelleştirme ihalesine Zorlu Enerji AŞ, GENPA Telekomünikasyon AŞ, Gaz de France ve Palmet Enerji firmaları katıldı. Kapalı teklifle başlayan ihalede en yüksek teklif 231 milyon dolar olarak açıklanınca, GENPA Telekomünikasyon AŞ ile Palmet Enerji açık artırmadan çekildi. İhalede en yüksek teklifi 232 milyon dolar ile Gaz de France şirketi verdi. İZGAZ'ın özelleştirilmesi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, ardından da Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve Rekabet Kurulu'nun onayıyla gerçekleşmiş olacak.
Borcu da üstlenecek
Türkiye'nin üçüncü büyük gaz dağıtım şirketi olan İzmit Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (İZGAZ) özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 232 milyon dolar ile Gaz de France şirketi verdi.
İhalenin onaylanmasıyla İZGAZ'ın gaz dağıtım yetkisi 25 yıllığına Gaz de France'ye devredilmiş olacak. Gaz de France aynı zamanda İZGAZ'ın 317 milyon dolar olan finansal borcunu da ödeyecek.

Gaz de France Türkiye Danışmanı Türktan, Türkiye'ye uzun zamandır girmeyi arzuladıklarını söyledi. "Bu ihaleyi alarak Türk ekonomisine adım atmış olduk" diyen Türktan, iyi bir teklif vermek için ellerinden geleni yaptıklarını, iyi bir teklifle de ihaleyi kazandıklarını dile getirdi. Türktan, Makine Mühendisleri Odası'nca özelleştirmeyle ilgili Danıştay'a "Yürütmenin durdurulması" istemiyle açılan davanın hatırlatılması üzerine de "Kanunlara saygılıyız, verilecek karara saygı duyarız. İhale açıldı, davet edildik, geldik, girdik, kazandık" dedi.
RAKAMLARLA İZGAZ

* 1992 yılında İzmit Büyükşehir Belediyesi tarafından kuruldu

* Türkiye'nin 3'üncü büyükgaz dağıtım şirketi

* Sanayi gaz dağıtımında Türkiye birincisi.

* Hat uzunluğu 2 bin 500 kilometre

* Abone sayısı 200 bin

* Çalışan sayısı 300

* Cirosu yıllık 340 milyon YTL

* Finansal borcu 317 milyon dolar.
RAKAMLARLA GAZ DE FRANCE

* Fransız enerji şirketi SEUZ ile ile 2006'da birleşerek GDF SUEZ adını aldı.

* Elektrikten doğalgaza enerjinin birçok alanında faaliyet gösteriyor.

* 5'i enerji 1'i çeve alanında olmak üzere 6 grubu bünyesinde barındırıyor.

* 5 Kıtada 40 ülkede faal durumda.

* Dünya genelinde çalışanlarının sayısı 196 bin 500.


Referans


* 2007'de 74.3 milyar euro gelir elde etti.* Hisseleri Brüksel, Lüksemburg ve Paris borsalarında işlem görüyor.Kaynak: Rotahaber